Meteorologický ústav v Ostravě slaví padesátiny. Měření se výrazně změnilo

  14:56
Od kapalinových teploměrů, vlasových vlhkoměrů a přístrojů s hodinovým strojem k superpočítači, satelitům i elektronickým čidlům. Ostravská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) slaví padesátiny. Sběr dat o počasí, klimatu, vodách a ovzduší se za půl století výrazně proměnil.

(ilustrační snímek) | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

„V 50. a 60. letech se hydrometeorologické aktivity řídily centrálně z Prahy. Rostly ale požadavky místních úřadů a institucí i objem měření,“ líčí důvody vzniku pobočky v roce 1968 nynější ředitel Dušan Židek.

V Ostravě se scházejí hydrologická, klimatologická a meteorologická data i údaje o stavu ovzduší Moravskoslezského, většiny Olomouckého a části Zlínského kraje. „Staráme se o sběr dat, vytváření databází, posudkovou činnost i krizové řízení,“ upřesnil Židek s tím, že pobočka přinesla především komplexnost.

Krajské rekordy

Nejvyšší teplota
8. srpna 2013
38,9 °C (Ostrava-Zábřeh)

Nejnižší teplota
11. února 1929
- 40 °C (Ostrava)

Nejvyšší roční úhrn srážek
1913 Lysá hora
2 254,7 mm

Nejnižší roční úhrn srážek
2015 Opava
312,6 mm

Nejvyšší roční průměrná teplota
2015 Slezská Ostrava
11,1 °C

Nejnižší roční průměrná teplota
1956 Praděd
- 1,3 °C

Novinkou se tak na Ostravsku stalo třeba sledování ovzduší. Naopak na předchozí aktivity se navázalo v hydrologii. „První systematická měření v regionu sledovala srážky. Jsou z roku 1893 ze srážkoměrných stanic, jež vznikaly v povodí Odry,“ dodal ředitel.

Technická revoluce v 90. letech

Desítky let meteorologové pracovali s manuálními a mechanickými přístroji, pro záznam využívali papírové výkazy i registrační pásky a data shromažďovali v měsíčním cyklu. Hlavní roli v jejich práci hrály papír, tužka a kalkulačka.

Revoluci přinesla 90. léta. Manuální měřicí stanice nahradily automatické a údaje jsou k dispozici téměř v reálném čase či s malým zpožděním. „Jako výzkumný ústav využíváme nejmodernější technologie,“ sdělil Libor Černikovský, náměstek ředitele pro meteorologii a klimatologii.

To se týká nejen klimatu. „I data o ovzduší jsou na internetu maximálně s půlhodinovým zpožděním,“ dodal náměstek pro ochranu ovzduší Jan Macoun.

Ústav spustil i dvě mobilní aplikace ČHMÚ a ČHMÚ+. Přinášejí předpovědi, údaje o srážkách, hydrologii a ovzduší i výstrahy. „Liší se mírou detailů informací. Stáhlo už si je na 150 tisíc lidí,“ upřesnil generální ředitel ČHMÚ Mark Rieder.