Silničáři nakonec poslechnou soud. U Chrudimi vysadí 33 švestek

  13:50
Správa a údržba silnic Pardubického kraje vysadí třiatřicet švestek podél silnice u Chrudimi, přestože policie a odbor dopravy s tím nesouhlasí. Soud rozhodl, že stačí kladné stanovisko odboru životního prostředí Městského úřadu v Chrudimi.

Soud rozhodl. Silničáři vysadí třiatřicet švestek | foto: Jan Daněk, iDNES.cz

Silničáři zvažovali kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, ale nakonec to vzdali. „Nebudeme se tím již zabývat, pro nás je to jen ztráta času a energie,“ uvedl ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec. 

Ten se ocitl v paradoxní situaci. Zatímco odbor životního prostředí mu nařizoval staré stromy u Chrudimi nahradit novou výsadbou, odbor dopravy stejného úřadu mu to pod hrozbou pokuty zakazoval stejně jako policie. 

Silničáři se proto obrátili na soud, aby rozhodl, který úřad mají poslechnout. Pardubická pobočka Krajského soudu v Hradci Králové loni určila, že slovo úředníka zabývajícího se ochranou přírody, který výsadbu stromořadí nařídil, má v tomto případě větší váhu než názor jeho kolegy, jenž má na starosti dopravu.

Za výsadbu ovocných stromů by Správě a údržbě silnic Pardubického kraje podle jejího právního zástupce Františka Nunváře hrozila pokuta kvůli porušení zákona o pozemních komunikacích ve výši až 300 tisíc korun, protože změnu nemá schválenou policií ani silničním správním úřadem. Tato možnost je teoreticky stále ve hře. 

„Budeme se řídit tím, že nám něco odbor životního prostředí nařídil, to naplníme a budeme čekat na reakci silničního správního úřadu,“ uvedl Němec.

Silničáři tvrdí, že úřady ve věci výsadby stromořadí kolem silnic nepostupují jednotně, což může v konečném důsledku vést k zastavení obnovy alejí. „Mám za to, že by dotčené orgány měly svá vyjádření koordinovat,“ uvedl Němec.

Zatímco u Chrudimi se stromořadí vrátí na své místo, po rekonstrukci silnice mezi Luží a Skutčí na Chrudimsku ji už stromy lemovat nebudou. V tomto případě policie společně s odborem dopravy prosadily, že by to bylo nebezpečné. Náhradní výsadbu proto provedou silničáři na jiném místě.