V Praze se objeví chytré zastávky, budou ukazovat odjezdy i teplotu

  19:30
Vítězem soutěže designu zastávek MHD v Praze se stal návrh s chytrým přístřeškem. Cestujícím bude ukazovat kromě odjezdu městské hromadné dopravy čas a předpověď počasí. V ulicích se první prototyp objeví v příštím roce.

Nový design zastávek městské hromadné dopravy. Ukazují čas počasí. | foto: IPR Praha

V soutěži pořádané Institutem plánování a rozvoje (IPR) vyhrál návrh dvojice designérů Michala Froňka a Jana Němečka. Ti jsou také autory laviček, koše a stojanu na kola nového městského mobiliáře.

 “Chceme moderní metropoli se vším všudy a k tomu neodmyslitelně patří na první pohled tak obyčejné, ale velmi viditelné věci, jako jsou odpadkové koše, lavičky či zastávky. Na údržbu těchto věcí navíc Praha historicky vynakládá nepřiměřené peníze, a i toto hledisko vítěz soutěže dokázal zohlednit,“ radní pro oblast správy majetku Jan Chabr. 

Fotogalerie

Přístřešky budou z práškovaného litého hliníku černo šedivé barvy a reklama se objeví pouze na jednom bočním panelu. Od dnešních zastávek se liší jedna z nových verzí liší také tím, že má průchozí část zadní stěny.

Největší novinkou bude orientační panel, který bude zobrazovat informace o času, odjezdech, předpovědi počasí a název zastávky. 

Testovací prototyp se v ulicích metropole objeví v říjnu 2019. Přístřešky se začnou vyměňovat postupně až v roce 2021, kdy městu vyprší smlouva se současným dodavatelem přístřešků JCDecaux.

Líbí se vám výherní návrh zastávky MHD?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 7. prosince 2018. Anketa je uzavřena.

ANO 282
NE 107

Na některých místech v Praze se už začal objevovat nový set městského mobiliáře v podobě laviček a košů. Umístěny jsou například v okolí zrekonstruovaného Národního muzea.
  

Autor: