Dřevorubec pokácel strom cyklistovi do cesty. Ten se při pádu zranil

  12:40
V lesích u Hradce Králové se při pádu z kola zranil cyklista, který musel prudce brzdit před padajícím stromem. Podle policie nehodu nejspíš zavinil dřevorubec, který místo, kde pracoval, nijak nezabezpečil. Nyní je podezřelý z ublížení na zdraví z nedbalosti.

Cyklisté v hradeckých městských lesích | foto: Martin Veselý, MAFRA

Padesátiletý cyklista se zranil minulý týden, když projížděl okolo Mazurových chat nedaleko Hoděšovic u Hradce Králové.

„Na poslední chvíli si všiml padajícího stromu. Začal prudce brzdit, čímž se mu zablokovalo přední kolo, dostal se do smyku a upadl na zem. Vzápětí asi jeden metr od něho přes cestu dopadl kmen vzrostlého stromu. Pádem si muž způsobil zranění, jehož vážnost je předmětem šetření,“ uvedla mluvčí hradecké policie Iva Kormošová

Strom kácel jednapadesátiletý muž, který dostal těžbu jako zakázku od hajného. Z výpovědi cyklisty vyplynulo, že místo nebylo nijak zabezpečeno.

„Policisté z obvodního oddělení zatím případ kvalifikovali jako ublížení na zdraví z nedbalosti, za což hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok. Přesná trestní kvalifikace se určí až na základě lékařského posudku a vyjádření inspektorátu práce,“ doplnila Iva Kormošová.

Upozornila také návštěvníky hradeckých lesů, aby byli více obezřetní při pohybu v lese a nechodili k místům, kde slyší hluk pily. V lesích se nyní těží kvůli kůrovcové kalamitě mnohem více než obvykle. Kormošová připomněla, že i těžaři by měli dbát na co nejlepší zabezpečení místa.

Obdobný případ se stal v hradeckých městských lesích před čtyřmi lety. Strom tam také spadl na projíždějícího cyklistu, který v nemocnici podlehl zraněním. Dva muži, kteří v rámci samotěžby strom káceli, dostali za usmrcení z nedbalosti podmíněný trest a museli zaplatit pozůstalým odškodné téměř 2,2 milionu korun.

Autor: