Koalice provedla první personální změny, zaujala místa v městských firmách

  11:54
Politické strany v Brně si přerozdělily místa v představenstvech a dozorčích radách městských firem. Nejsilnější koaliční ODS šéfuje čtyřem z celkových devíti. O posty přišlo opoziční ANO.

Lídři členů nové brněnské vlády (zleva Oliver Pospíšil z ČSSD, Tomáš Koláčný z Pirátů, Markéta Vaňková z ODS a Petr Hladík z KDU-ČSL) předstoupili před novináře se svou koaliční smlouvou, čítající 16 stran. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Nová brněnská čtyřkoalice se ujala vlády nad Brnem minulý týden, ve středu rozšířila svou vládu také nad devíti městskými firmami. Z představenstev a dozorčích rad se musejí poroučet především zástupci hnutí ANO, které přes vítězství ve volbách skončilo v opozici. Hnutí dosud mělo v každé firmě nejméně dva politiky.

„Byli odvoláni dosavadní členové představenstev a dozorčích rad městských společností a najmenováni noví. Byl zachován tradiční princip, že v představenstvech budou zástupci koaličních stran a někteří zaměstnanci, v dozorčí radě poté bude mít svého zástupce také opozice, aby byla zajištěna kontrola hospodaření těchto firem,“ uvedla primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS).

Škatulata ve veletrzích

Její předchůdce z hnutí ANO Petr Vokřál tak skončí v představenstvu Brněnských veletrhů, kde ho vystřídá právě Vaňková, a přesune se do dozorčí rady.

Změny ve společnosti se dotkly i generálního ředitele Veletrhů Brno Jiřího Kuliše, který dosud vykonával i funkci předsedy představenstva. Nové vedení města z něj udělalo jen člena představenstva, ředitelem firmy Kuliš ovšem zůstává.  

„Byla to dohoda koaličních stran,“ řekl jen stručně náměstek primátorky Robert Kerndl (ODS) s tím, že na Kulišovo místo ve vedení představenstva nastoupí zastupitel za ČSSD Jiří Oliva.

Z devíti městských firem si udrželi po změně ve vedení Brna funkci jen dva předsedové představenstva: Miloš Havránek v brněnském dopravním podniku a lidovecký zastupitel a starosta Bohunic Antonín Crha (KDU-ČSL) ve společnosti Starez Sport.

Nekončí však jen zástupci bývalé koalice. V čele Tepláren Brno už nebude dál stát staronový náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL).

„Nechci sedět na dvou židlích, budu se plně věnovat práci na magistrátu. Stejně tak mí straničtí kolegové z rady nebudou v žádném z orgánů městských společností,“ prohlásil Hladík.

Doposud na obou židlích přitom seděl, což vysvětluje tím, že se náměstkem stal až v průběhu minulého volebního období. Na postu v teplárnách ho teď vystřídá nominant ODS – už zmíněný náměstek Robert Kerndl.

Občanští demokraté, kteří minulé čtyři roky neměli ani jednoho zástupce v městských firmách, budou kromě tepláren jako nejsilnější koaliční strana šéfovat ještě dalším třem společnostem. Budou tak mít pod sebou o jednu více, než mělo hnutí ANO, jehož zástupci stáli v čele Technických sítí, Pohřebních služeb a Brněnských komunikací.

Jako předseda představenstva poslední zmíněné firmy tak mimo jiné končí bývalý náměstek pro dopravu za ANO Richard Mrázek a na jeho místo se po čtyřleté pauze vrací radní se stejnou gescí Petr Kratochvíl (ODS).

Sociální demokraté vyslali do představenstva zastupitele Jiřího Idese, který má ovšem za sebou škraloup spojený právě s dopravou, tedy tím, čím se Brněnské komunikace zabývají. Letos v únoru sedl za volant opilý a boural.

Piráti vypsali výběrová řízení

Po svém k nominacím do orgánů městských firem přistoupili koaliční Piráti. Vypsali totiž výběrová řízení, do kterých se mohl kdokoliv přihlásit. A skutečně se tak stalo.

Z nominantů mimo Pirátskou stranu se jim přihlásil na člena představenstva firmy Starez Sport například majitel marketingové agentury Petr Lesenský a také uspěl.

„Chtěl bych, aby spolu jednotlivá sportoviště více spolupracovala, aby se zlepšily podmínky pro amatérský sport a také bych chtěl posunout a zlepšit marketing ve společnosti,“ vysvětlil svůj zájem Lesenský.

Že by si ale přihrával v budoucnu zakázky pro svou agenturu, vyloučil. „Moje firma se o ně nebude vůbec hlásit,“ doplnil. Výběrovým řízením na pozice ve firmách prošli i straničtí nominanti jako náměstek Tomáš Koláčný, který bude dál pokračovat na postu v teplárnách.

Opoziční hnutí ANO a SPD se musejí spokojit jen s jedním zástupcem v dozorčí radě, pokud ho vůbec získají. Radní totiž nezvolili posledního člověka do dozorčí rady Lesů Brna a firmy Sako. Neshodli se, zda i tyto dva posty dají opozici, nebo někomu jinému.

Výměny politiků nejsou jediné změny. Orgány společností jsou také početnější. „Změna nastala, aby byl lichý počet členů,“ vysvětlila primátorka Vaňková. Koalice se však nevydala cestou snižování, ale ve většině případů místo přidala.

Autor: