Lidé v budějovických městských bytech dluží na nájemném 10 milionů korun

  15:08
Město České Budějovice vlastní 1 812 bytů. Jsou na největších sídlištích Máj a Vltava, ale i v historickém centru, kde většina z nich má více než 100 metrů čtverečních. Radnici se v posledních letech daří vymáhat dluhy na nájemném, nyní lidé dluží 10,2 milionu, v roce 2012 to bylo 12 milionů.

Sídliště Máj je největší v Českých Budějovicích. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Je libo exkluzivní lokalitu na Zátkově nábřeží, nebo raději velkometrážní byt na Husově třídě? Oba jsou v majetku Českých Budějovic a aktuálně také k dispozici zájemcům.

Město vlastní 1 812 bytů, o které pečuje Správa domů. A nejsou jen v panelácích na sídlištích Máj či Vltava, ale patří mu i komfortní prostory v historickém centru, kde většinou nejdou pod 100 metrů čtverečních.

„V Budějovicích se jedná o 130 bytů nad 100 metrů čtverečních, tedy asi sedm procent z celkového počtu,“ spočítal jednatel Správy domů Petr Šindelář.

Zatímco dříve bylo složité najít pro tyto velkometrážní jednotky zájemce, v současné době už to takový problém není. Nahrává tomu i skutečnost, že radnice naposledy zvyšovala základní nájemné před pěti lety, a to na minimálních 68 korun za metr čtvereční.

Komerční nájmy přitom v posledních zhruba třech letech prudce vzrostly. Není tak výjimkou, že jinde lidé platí i dvoj až trojnásobek.

„Podle kvality nabízených prostor a umístění se ceny pohybují v průměru od 130 do 200 korun za metr čtvereční a měsíc,“ potvrdila Petra Wölflová z realitní společnosti Dumrealit.cz.

Připravují nová pravidla

Ty největší byty má město většinou v centru a okolí. „Nyní jich v těchto lokalitách není obsazeno asi jen deset z důvodu oprav či větších investic,“ vysvětlil Šindelář.

Není to tak, že zájemce o pronájem městských prostor automaticky dostane cenu za 68 korun za metr. Když radní vyhlásí výběrové řízení, tak o vítězi rozhoduje mimo jiné i výše jeho nabídky. Dále pak například sociální podmínky žadatele či jeho příjem. Chystá se však úprava.

„Pravidla pro přenechání bytů do nájmu v domech v majetku města České Budějovice jsou z roku 2000, ale v současné době připravujeme nová, která upravují přidělování bytů,“ potvrdil jednatel správy domů.

Dodal, že nájemní smlouva je uzavírána na dobu určitou s možností automatického prodloužení. Přesto, že je většina bytů obsazených, Správa domů ke konci ledna evidovala 350 platných žádostí. Přehled o volných městských místech zájemce jednoduše najde na webových stránkách v sekci Nabídka ne/bytových prostor.

Jsou tam třeba i parkovací stání, garáže, místa pro podnikání. Včera tam visela i nabídka na dva byty o rozměrech více než 107 a 128 metrů čtverečních jen ve vzdálenosti zhruba 200 až 400 metrů od náměstí Přemysla Otakara II.

Město disponuje také takzvanými byty zvláštního určení, kde je základní nájemné snížené a činí 42,87 koruny za metr čtvereční a měsíc. Jedná se například o bezbariérové prostory pro osoby, které mají zdravotní omezení.

Správa domů i vedení radnice se shodují, že je nutné rozšířit počet některých typů bydlení. „Jsou to především startovací a malometrážní byty, kterých bychom rozhodně potřebovali více. Zatím jsme ve fázi vyhledávání vhodné lokality. Město je limitované, takže se jako jedna z možností nabízí výstavba v bývalém areálu čtyřdvorských kasáren,“ reagoval náměstek primátora Jaromír Talíř (KDU-ČSL).

Dluhy za nájem bytů i nebytových prostor se daří vymáhat

Petr Šindelář navázal s tím, že je do budoucna nutné rozšiřovat bytový fond i s ohledem na připravovaný zákon o sociálním bydlení. Jedním z vládních návrhů, který zatím neprošel, bylo, že by měl na sociální byt nárok každý, kdo za nájem vydá 40 a více procent ze svých celkových příjmů.

Některé strany na podzim před volbami do Sněmovny v programech uváděly, že budou usilovat o zavedení speciálního dotačního programu, ze kterého by města mohla čerpat peníze na výstavbu sociálního bydlení.

Z celkového pohledu je kromě centra nejvíce městských bytů na sídlišti Máj. Dobrou zprávou je, že už nerostou dluhy na nájemném. Zatímco v roce 2007 činily osm milionů korun, v roce 2013 už dvanáct.

„Dluhy za nájem bytů i nebytových prostor v současné době nerostou a daří se je vymáhat, a to i pohledávky z devadesátých let minulého století. Celkově občané a firmy dluží městu částku 10,2 milionu korun,“ konstatoval Šindelář.

Správa domů má kromě 1 812 městských bytů na starost ještě šest a půl tisíce dalších, které patří soukromým subjektům.

Autor: