Městskou policii v Brodě opustila čtvrtina strážníků, touží po klidu

  11:52
Městská policie v Havlíčkově Brodě řeší největší personální krizi za dobu své existence. Během posledních měsíců ji opustila více než čtvrtina strážníků. Mnoho z nich si našlo nové a klidnější uplatnění. S nimi od městské policie odešla i část zkušeností a místní znalosti.

Městská policie v Havlíčkově Brodě. Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Takovou situaci ředitel havlíčkobrodských strážníků Jan Pavlík nepamatuje. „Za patnáct let nám odešli jenom dva lidé, mezi srovnatelně velkými městy jsme byli unikum. Teď za poslední měsíce bylo ovšem odchodů už osm,“ říká.

Za výpověďmi vidí generační obměnu. U havlíčkobrodské městské policie sloužili strážníci dlouhé roky, někteří už od jejích počátků před více než dvaceti roky.

„Mnozí už toho po těch letech mají dost, jsou utahaní. Celou dobu dělají klasické služby, noční i víkendy. Nedivím se, že si někteří našli klidnější práci,“ dodává Pavlík smířlivě.

Podle brodského místostarosty Čeňka Jůzla se už situace řešila i ve vedení města. „Pro kluky v jejich letech je už klidnější povolání - třeba i skladníka - lepší,“ myslí si i on.

Redakce MF DNES několik odcházejících strážníků zná. Nikdo z nich ovšem o důvodech podání výpovědi otevřeně mluvit nechce. Jen z náznaků se dá soudit, že na novém místě jim více vyhovuje pevná pracovní doba a volné noci a víkendy. Někteří ale zmiňují také občasné neshody s veliteli směn.

Základní plat začíná na 14 tisících, k tomu jsou příplatky

Důvodem k odchodu od strážníků však mohou být i finance. V době, kdy firmy platy zvedají a mají o zaměstnance nouzi, se může kariéra mimo městskou policii zdát výhodnější.

Strážníci mají tabulkové platy jako všichni ostatní státní zaměstnanci. K základu, který podle zkušeností, délky praxe a náplně činnosti může začínat přibližně na 14 tisících korunách hrubého, dostávají osobní ohodnocení i třeba rizikový příplatek. Na mzdy v soukromém sektoru to ale ani tak nemusí stačit.

Přesto o práci u brodské městské policie zájem je. „Všechny odchody se nám podařilo nahradit, stále máme plný stav,“ prohlásil Pavlík. Konkrétně to znamená, že má jeho organizační složka včetně vedení a „civilní“ účetní i nadále 30 zaměstnanců.

„Na práci městské policie by generační obměna neměla být znát. Ale samozřejmě, zkušenosti a místní znalost nováčkům chybí. Potrvá rok či dva, než je naberou,“ dodává ředitel.

V Jihlavě se v průměru o jedno místo ucházelo 12 zájemců

Personální obměna v takovém rozsahu jako v Havlíčkově Brodě jinou městskou policii v kraji nepostihla. „Nás se podobný problém naštěstí netýká,“ prozradil ředitel Městské policie v Jihlavě Jan Frenc.

Z pozice ve vedení kolegia ředitelů městských policií však ví, že i jiná města v republice se ocitla v podobné situaci jako Brod.

„Odchody a obměnu strážníků některá města řeší s pomocí vysokých náborových příspěvků i třeba poskytnutím bytu,“ zmínil Frenc. Tak postupuje například Praha.

Konkrétně v Jihlavě je ale podle něho situace opačná. Letos dva strážníci odešli, Jihlava zároveň jejich počet navyšovala. V první vlně městská policie přijala čtyři nové strážníky, další čtyři přijímá právě teď. „Na jedno místo se nám hlásilo v průměru dvanáct uchazečů,“ konstatoval Jan Frenc.

S asistenty je Brod spokojený, „život“ jim o rok prodloužil

V Havlíčkově Brodě strážníkům už téměř rok pomáhají i čtyři asistenti prevence kriminality. Město je zřídilo v reakci na události, k nimž docházelo loni v létě a z kraje podzimu. Tehdy se objevilo několik konfliktů, v nichž svou úlohu sehráli zahraniční agenturní pracovníci i třeba děti z méně přizpůsobivých rodin.

„Tyto pozice mají prakticky status veřejně prospěšných prací. Dostáváme na ně dotaci z úřadu práce, odkud tito lidé i přišli,“ vysvětloval již dříve tajemník městského úřadu Václav Stejskal.

Po zaškolení dostali asistenti na starosti problémovější lokality. Jejich úkolem je procházet jimi a v případě konfliktů lidem domlouvat nebo zavolat policejní hlídku. Pravomoci běžných strážníků však nemají. V případě potřeby musí hlídku přivolat.

„Pohybují se v okolí škol, ubytoven, prochází klidové oblasti, kde se častěji pohybují maminky s kočárky nebo děti. S jejich prací jsme spokojeni. Dělají to, co jsme od nich čekali - preventivně působí na osoby, které by mohly konat protiprávní činnost,“ tvrdí Jan Pavlík.

I proto nyní rada města rozhodla o prodloužení původně ročního pracovního poměru těchto asistentů. Svým usnesením jim prodloužila „život“ do konce října 2018.