VIDEO: Kůň strážníků musí ochotně projít ohněm i barevným dýmem

  5:56
Koně městské policie v Praze musí být perfektně vycvičení, aby je nerozhodily vlajky, oheň či petardy. Strážníci je využívají v hůře přístupných místech, jako jsou lesoparky či zahrádkářské kolonie, ale také v centru Prahy a v okolí fotbalových stadionů.

„Záleží na povaze koně, ale řekla bych, že když už je kůň obsedlý a zná tu klasickou jízdárenskou práci, tak výcvik trvá přibližně rok, aby byl spolehlivý,“ líčí vedoucí jízdní skupiny městské policie Praha 7 Jana Přikrylová.

Už když koně pořizují, důkladně je předtím pozorují, jak se chovají. Vyhledávají vyrovnanější povahy, jelikož k výcviku jsou vhodnější. A poté jim vštěpují, že rušivé podněty mají brát jako samozřejmost, jako běžnou součást života.

Učí je například procházet obdobou westernových dveří nebo prorážet barely. 

„Potřebujeme, aby kůň byl v hlídce stoprocentní. Proto musí být zvyklý do něčeho zatlačit, projít, prostě všude, kam ho jezdec pošle, musí. Nebo kdyby na nás naběhli lidi, musejí zvířata zůstat klidná a dostat se skrz dav. Samozřejmě je to také o důvěře koně k člověku,“ popisuje Přikrylová.

Celkem má městská policie v Praze 28 koní, kromě šesti teplokrevníků i starokladrubské koně v bílé a černé barvě.  A jak dvanáctiletý Generalisimus Agáta, tak třináctiletý Sakramózo Ekleta během natáčení reportáže dokázali, že vycvičení jsou perfektně.

Nerozhodilo je ani chození přes hořící lištu, petardy či střelba z pistole.

„Chodíme na fotbalové zápasy, kde fanoušci mívají pyrotechniku. Když někdo hodí dýmovnici, pošle petardu nebo má ohnivou pochodeň, kůň se toho nesmí bát,“ říká vedoucí jízdní skupiny.

V jednu chvíli koně dokonce stáli nad hořící lištou. „Nepálí je to. Samozřejmě kdyby tam byl plamen, tak bychom je tam neposlali,“ vysvětluje Přikrylová.

Kůň na člověka nešlápne? Omyl

Strážníci také vyvracejí představu mnoha lidí, že kůň na člověka nešlápne. Když umístili před zvířata figurínu vycpanou slámou, poprvé ji sice koně překročili, ale později si dokonce stoupli přímo do rozkroku.

„Jezdíme dělat ukázky pro mateřské i základní školy a ukazujeme, že se to stát může. Spousta lidí si totiž myslí, že kůň na člověka nešlápne, ale rozhodně bychom na to nespoléhali,“ varuje Přikrylová.

Vycvičeným koním nevadí ani to, když je celé překryjí plachtou nebo jim „obalí“ hlavu vlajkou. Běžně by přitom zvíře okamžitě uteklo.

Na rozdíl od státní policie používá ta městská koně jako dopravní, nikoli donucovací prostředek.

„Jízdní skupiny nejčastěji řeší volné pobíhání psů, neodklízení exkrementů po psech, nepořádek v praku, poničení parkového mobiliáře, prostě všechno, co potkáme,“ dodává Přikrylová.

Autor: