Nejdéle sloužící knihovna v kraji potřebuje úpravy, peněz je ale málo

  14:24
Chebské knihovně citelně chybí bezbariérový přístup. Vozíčkáři nebo lidé, kteří se obtížně pohybují, se dovnitř bez pomoci nedostanou. Řešením by měla být přístavba.

Městská knihovna v Chebu je nejstarší v kraji. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Na návštěvníky knihovny nyní čekají hned dvoje schody. Jedno schodiště musí překonat před vstupem do secesní budovy, to druhé, mnohem delší a ve tvaru L, pak uvnitř. A výtah knihovna nemá.

„Právě ta bezbariérovost nás trápí nejvíc. Spousta lidí, a nemusí to být jen vozíčkáři, ale i ti dříve narození, k nám kvůli tomu ani nepřijde. Nejen, že si tu nemohou podle své nálady vybrat knihu, ale jsou pro ně nedostupné i další kulturní akce, soutěže, výstavy, přednášky nebo kino, které pravidelně připravujeme. V druhé budově, kde je dětské oddělení, čítárna a studovna, se zase člověk na vozíčku nedostane ani na toaletu,“ posteskla si ředitelka Městské knihovny Cheb Martina Kuželová.

Studie přístavby, která by mohla pomoci, již existuje. Nápad architektů z Atelieru 69 skrýt celou přístavbu pod zem, aby nerušila pohled na městské hradby, se líbí jak památkářům, tak odborné i laické veřejnosti. Projekt získal ve své kategorii před dvěma lety první místo v soutěži Stavby Karlovarského kraje. A v podpisové akci, která se v Chebu uskutečnila na sklonku minulého roku, vyjádřilo podporu nové knihovně takřka osm tisíc respondentů.

„Nebyla to žádná petice, žádný nátlak,“ vysvětlila Kuželová. „Jen jsme chtěli zjistit, jak veřejnost problémy knihovny vnímá a zda plán přístavby podporuje,“ uvedla ředitelka, kterou množství podpisů příjemně překvapilo.

Městská knihovna v Chebu

  • Byla slavnostně otevřena v únoru 1911. Nesla název Kreuzingerova, protože byla postavena z peněz, které k tomu účelu věnoval významný chebský měšťan Dominik Kreuzinger.
  • Na základě projektu teplického architekta Maxe Loose postavil stavitel Franz Kraus z Chebu výstavní secesní budovu, která se stala chloubou města. Byla zde půjčovna, čítárna i velký sál. Honosná stavba na rohu ulic Obrněné brigády a Hradební byla v roce 2010 vyhlášena kulturní památkou.
  • Svému účelu slouží dodnes. Jedná se tak o nejdéle fungující knihovnu v celém Karlovarském kraji.

Přístavba by vedle bezbariérovosti nabídla i další bonus, kterého se dnes knihovně zoufale nedostává, a tím je prostor.

„Mohli bychom zde konečně otevřít moderní knihovnu, kde by si lidé sami vybírali mezi regály. To dnes kvůli nedostatku místa není možné,“ popsala svou představu ředitelka a doplnila, že chebská knihovna už nabízí vedle knih, novin a časopisů také nejrůznější společenské hry pro děti i dospělé.

Navíc disponuje moderními počítači a rychlým přípojením na internet. Někteří drobní podnikatelé si tak do knihovny chodí vyřídit korespondenci nebo účetnictví. Překážkou pro realizaci „neviditelné“ přístavby jsou ale peníze. Odhadované náklady převýší sto milionů korun. Vedení chebské radnice se proto poohlíží po dotačních titulech.

Pro letošní rok počítá s tím, že vznikne projektová dokumentace k územnímu řízení. „V rozpočtu je na projekt přístavby knihovny připravená částka dva miliony korun,“ potvrdil místostarosta Michal Pospíšil.