Města v kraji se chystají na Vánoce. Rozzáří další ulice i stromy

  7:30
Nutné kácení a sváteční výzdobu se podařilo spojit Novému Jičínu. Jako vánoční strom město využije smrk, který musí ustoupit vedení plynu, na náměstí jej ozdobí červeno-bílé dekorace a bílá světla. I v dalších letech se vánočními stromy v Novém Jičíně stanou dřeviny, které musejí k zemi kvůli plynu.

(ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jasno o vánočním vzhledu mají i další města v Moravskoslezském kraji. „Díky dohodě radnice a plynařů se některé dřeviny nemusely kácet okamžitě, řadu z nich využijeme jako vánoční stromy,“ uvedla Radka Bobková, vedoucí návštěvnického centra v Novém Jičíně.

Město kvůli zajištění ochranného pásma kolem vedení sítí musí porazit 84 vzrostlých dřevin. Po zaměření a průzkumu v terénu se ale stromy rozdělily. Na ty, které musejí pryč hned, v příštích letech, v roce 2022 a později. Z nich se každoročně vybere i strom vánoční. Ten letošní roste ve Dvořákově ulici.

Novinkou letoška budou dvě sochy do dřevěného betlému, který Nový Jičín poprvé instaloval loni. „Figury z topolového dřeva jsou v životní velikosti,“ dodala Bobková.

Příprava vánočního vzhledu ulic je v plném proudu i jinde. Svítící motivy do ulic instalují v Bruntále, Krnově, Frýdku-Místku i Ostravě.

Například ostravské Prokešovo náměstí čeká stejná výzdoba jako loni, lidé hlasováním volí na dva roky. Další města hlásí novinky.

Svítit bude i bazén

„V listopadu na náměstí postavíme vánoční strom. Jedle je ze soukromého pozemku ve Světlé Hoře a je s ohledem na možné větrné počasí menší. Je to ale hustý a široký jehličnan,“ uvedl mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek. Kromě ulic a náměstí se v Bruntále poprvé rozzáří i krytý bazén.

Ve Frýdku-Místku budou vánoční stromy dva, ukotví je poslední listopadové pondělí.

„Místecké náměstí Svobody ozdobí jedle z Rybnické ulice ve Frýdku, frýdecké Zámecké náměstí smrk také z frýdecké části města,“ sdělila mluvčí Jana Matějíková.

Sedm stromů v ulici U Staré pošty v Místku nově obtočí sedmdesátimetrové světelné řetězy. Čtyři stromy se rozzáří u kašny na Zámeckém náměstí a výzdoba míří i do okrajových částí Chlebovice, Lískovec, Skalice a Zelinkovice.

Větví a chvojí je nedostatek

Výzdobu rozšiřuje také Krnov, kde se nově rozsvítí ulice Opavská, Revoluční a Bruntálská. Nové dekorace budou i na Hlavním náměstí. „Do pořízení se investuje téměř 400 tisíc korun,“ řekla mluvčí Dita Círová.

Vánoční strom už mají i v Hlučíně, město ozdobí smrk z Hošťálkovic. Stále je tam však sháňka po větvích a chvojí.

„Iniciátor stavby tradičního obřího adventního věnce Josef Hlubek jich má stále nedostatek. Věnec bude na Mírovém náměstí a každou adventní neděli se tam zapálí svíce,“ říká mluvčí města Ivana Gračková.