Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Město Příbor recyklací elektrospotřebičů výrazně ulevilo životnímu prostředí

  12:30
Snaha obyvatel města recyklovat staré a nepoužívané elektrospotřebiče se již několik let vyplácí. Naše město obdrželo certifikát vypovídající nejen o přínosech třídění televizí a počítačových monitorů, ale také o velkém významu sběru drobných spotřebičů, jako jsou mobilní telefony.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Díky environmentálnímu vyúčtování společnosti ASEKOL můžeme nyní přesně vyčíslit, o kolik elektrické energie, ropy, uhlí, primárních surovin či vody jsme díky recyklaci vysloužilého elektra ušetřili ekosystém Země. Víme také, o jaké množství jsme snížili produkci skleníkových plynů CO2 nebo nebezpečného odpadu. Informace vycházejí ze studií neziskové společnosti ASEKOL, která s městem dlouhodobě spolupracuje na recyklaci vytříděných elektrozařízení.

Z Certifikátu Environmentálního vyúčtování společnosti ASEKOL vyplývá, že občané naší obce v loňském roce vytřídili 502 televizí, 148 monitorů a 5 483,46 kg drobných spotřebičů. Tím jsme uspořili 219,95 MWh elektřiny, 11 406,95 litrů ropy, 1 006,61 m3 vody a 9,20 tun primárních surovin.

Navíc jsme snížili emise skleníkových plynů o 47,21 tun CO2 ekv., a produkci nebezpečných odpadů o 208,93 tun.

Výsledek studie jednoznačně prokázal, že zpětný odběr elektrozařízení, i těch nejmenších, má nezanedbatelný pozitivní dopad na životní prostředí. Když si uvědomíme, že recyklace běžných 100 televizorů uspoří spotřebu elektrické energie pro domácnost až na 4 roky, nebo ušetří přibližně 400 litrů ropy potřebných až k sedmi cestám do Chorvatska, jsou to impozantní čísla. Pozitivní zprávou pro uživatele počítačů také je, že odevzdání 10 vysloužilých monitorů ušetří spotřebu energie potřebnou pro chod notebooku po dobu necelých 5 let. Všichni ti, kteří tříděním takto zásadně přispívají k ochraně životního prostředí, si zaslouží obrovský dík.

Proto i město děkuje svým občanům za to, že jim není lhostejné životní prostředí.