Měšín na Jihlavsku dostal k 650 letům obecní znak a prapor

  8:28
S novým obecním znakem a praporem mohli Měšínští oslavovat 650 let od založení vsi, která leží na Jihlavsku hned vedle dálnice D1. Nejstarší písemná zmínka o obci, založené pravděpodobně německými horníky, je z roku 1368. V této době náležela k lichtenburskému panství.

Nový prapor obce Měšín vysvětil polenský kněz Jan Ladislav Novák. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Byla tu osada s tvrzí a vedla tudy asi obchodní stezka do Jihlavy,“ vrací se do středověku starosta Měšína Aleš Lancman.

Nový znak pro obce vytvořil známý český heraldik. „Naše zastupitelstvo se rozhodlo požádat pana Tejkala, který při svém pátrání v Moravském zemském archivu objevil pečeť obce z roku 1870, zobrazující sedláka sejícího obilí a nad ním letící dva ptáky,“ popisuje Lancman.

Motiv obilí se tak stal základem znaku. Ještě ho doplnil list kaštanu – stromu, který roste u místní kaple.

„Barevnost znaku vychází z polohy Měšína. Obec leží historicky na pomezí Čech a Moravy,“ doplňuje starosta.

Vysvěcení praporu a znaku Měšínští spojili s tradiční cyrilometodějskou mší. Právě oběma slovanským věrozvěstům je místní kaple z druhé poloviny 18. století zasvěcená. Není to ale nejstarší památka v obci, druhá kaplička u hlavní silnice z Jihlavy na Polnou je ještě starší.

Slavnost navštívil i jednadevadesátiletý Hans Folter. Jeho rodina v Měšíně žila do druhé světové války. Po ní byla odsunuta do Německa.

„Jméno Folter se vyskytovalo v obci od roku 1690, v letech 1770 až 1945 byly vedle sebe dvě linie Folterů,“ zjistil již dříve jeden z rodáků, který také stál u myšlenky, aby obec měla svůj znak a prapor.