Na cestě do Krkonoš přibudou radary, Dvůr z nich loni získal 19 milionů

  10:32
Na dodržování maximální povolené rychlosti ve Dvoře Králové nad Labem a okolních obcích si řidiči budou muset dát větší pozor. Druhé největší město v trutnovském regionu přes léto rozšíří počet radarů pro úsekové měření rychlosti. Namísto osmi jich bude dvanáct, nově se objeví v Nemojově a Zdobíně.

Kamerový systém v chotěbořské místní části Bílek měří řidičům rychlost už od roku 2016. Na pokutách městu zaplatili už několik milionů korun. Množství podobných kamer by se nyní na Chotěbořsku mohlo rapidně rozrůst. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Radnice uzavřela se společností Gemos Dopravní systémy šestiletou smlouvu na pronájem radarů. Na instalaci měření má firma půl roku, některé úseky už ale jsou v provozu. 

Ve Vlčkovicích v Podkrkonoší budou kamery monitorovat rychlost v obou směrech, ve Dvoře Králové se radar z Tyršovy ulice, kterou míří auta do Trutnova, přesune na výpadovku do Hostinného ve Vorlešské ulici. Na silnici II/299 se kamery v obou směrech objeví také v šest kilometrů vzdáleném Nemojově, další zcela novou lokalitou bude Zdobín u Miletína. 

Naopak už pokuty za překročení rychlosti řidičům nebudou hrozit v sousedním Horním Dehtově. Radary zůstávají na hlavním tahu z Hradce Králové do Trutnova, v Choustníkově Hradišti a Kocbeřích, a také ve dvorské části Lipnice.

Dvůr Králové rozšíření kamerového systému zdůvodňuje snahou zvýšit bezpečnost na rizikových úsecích. „Vybrané úseky jsme vytipovali s obcemi, které spadají do správního obvodu Dvůr Králové nad Labem. Dopravní policie úseky schválila,“ uvedla mluvčí dvorské radnice Miroslava Kameníková.

Zklidnění dopravy si od kamer slibují především v Nemojově nad přehradou Les Království. Na rovném úseku silnice, která obec se sedmi stovkami obyvatel protíná, řidiči často nejenže nerespektují povolenou padesátku, ale mnohdy předjíždějí. 

„Auta projíždějí obcí rychle, přes hlavní silnici chodí děti do školy a toto je podle nás jediná možnost, jak dopravu zklidnit. Očekáváme, že radary budou mít v Nemojově stejný efekt jako v Kocbeřích a Choustníkově Hradišti, kde radary hodně pomohly,“ sdělil starosta David Pěnička. 

Kde vás cestou do Krkonoš změří radary.

Kde vás cestou do Krkonoš změří radary.

Nemojov nebude instalace radarů nic stát, zároveň ale, stejně jako ostatní obce, nebude inkasovat peníze z pokut.

Statistiky přestupků potvrzují, že díky měření jsou řidiči v okolí Dvora Králové ukázněnější. „Zatímco v počátcích měření v roce 2014 radary zaznamenaly až šest tisíc přestupků měsíčně, nyní jde okolo 1 500 přestupků měsíčně,“ poznamenala mluvčí radnice. Ke zklidnění dopravy došlo především na silnici I/37 v Choustníkově Hradišti a Kocbeřích.

V loňském roce radary na Královédvorsku odhalily 27 tisíc přestupků, z toho téměř 6 700 přestupků mají na svědomí auta se zahraniční registrační značkou. Město loni na pokutách inkasovalo takřka 19 milionů korun.