Venkovské hostince spoléhají hlavně na pivo, do vaření se nehrnou

  18:50
Menší obce mají stále větší problém s hostinci. Na řadě míst se hospodským nevyplácí podnikat a obce jen marně lákají nájemníky a provozovatele restaurací. Samotným obcím se nevyplácí služby provozovat samostatně.

O jedinou restauraci v Novém Rychnově na Pelhřimovsku není příliš velký zájem. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V Novém Rychnově na Pelhřimovsku žije zhruba tisíc lidí. A ti si už téměř půl roku nemají kam dojít na jídlo. Jediná restaurace, která návštěvníkům nabízela i teplou kuchyni, je totiž po úmrtí předchozího provozovatele zavřená.

Nikomu se dlouhou dobu nechtělo se opuštěného lokálu ujmout a pronajmout si ho. „Byl velký problém sehnat někoho, kdo by měl zájem v městysu provozovat hospodu s jídelnou. Je to časově náročné a lidé mají pocit, že se to nevyplatí,“ shrnuje situaci starostka Nového Rychnova Iva Reichová.

Přitom městys leží na relativně dobrém místě, těsně pod navštěvovaným vrchem Křemešník, Novým Rychnovem vedou cyklistické a turistické stezky, které do něj především v sezoně dokážou přivést turisty. I proto obec na hledání nového provozovatele po prvotních nezdarech nerezignovala.

Podle starostky by bylo nesmyslné neprovozovat žádné gastronomické zařízení. „Aby se k nám lidé vraceli, musíme jim něco nabídnout. Všechno je to převážně o jídle, když je pohostíte, přijedou zase a prospěch z toho bude mít celý Rychnov. Bez možnosti občerstvit se bychom těžko udržovali dostatečný turistický ruch,“ uvedla.

Místní zájem neměli

V Rychnově doposud fungují dvě hospody, které ale nenabízejí žádná jídla. Původně radnice oslovila s možností pronájmu restaurace místní obyvatele, ti ale neprojevili žádný zájem.

„Tato varianta nám přišla jako nejschůdnější. Místní dobře znají lidi i prostředí a nebyla by překážkou ani dlouhá otevírací doba,“ upřesnila. Po dlouhém hledání se restaurace nakonec ujal podnikatel z Jihlavy, který naváže na historii místa a bude jej využívat ke stejným účelům.

Podmínkou pro nového nájemce bylo zachování závodní jídelny, ve které se stravuje celé zdejší zemědělské družstvo. Podnikatel potvrdil, že bude dále spolupracovat s místními organizacemi, jako jsou hasiči či sportovci, které prostory zařízení v dřívějších dobách využívali k pořádání oslav a bálů. Jejich akce upřednostní před těmi soukromými.

Jak uvedla starostka, dřívější nájem činil 20 tisíc korun. „Výdělek zcela pokryl provozní náklady a nájemníkovi zbylo dostatek. Vydávalo se kolem 200 obědů za den a zdejší restaurace se bezproblémově uživila,“ dodala.

Za půjčku 50 tisíc si restauraci klidně vezmu

Stávající nájemné se výrazně snížilo, dnes se operuje s částkou o osm tisíc korun nižší, o té chce ale zájemce dále jednat. Nový Rychnov měl ještě jednoho zájemce pro znovuobnovení hospody.

„Dotyčný patřil k personálu bývalého nájemce. Rukou jsme si nakonec nepotřásli, protože chtěl od městyse půjčku pro rozjezd nové hospody a to pro nás bylo nepřijatelné,“ konstatuje Reichová.

Ze zápisu zasedání zastupitelstva vyplývá, že kromě půjčky 50 tisíc korun požadoval ještě odstranění závad pronajatých prostor, snížení nájmu a odpuštění nájemného po dobu tří měsíců.

V Nové Cerekvi řeší jiný problém. Soukromníci tady provozují dvě hospody bez nabídky jídel. Starostovi Zdeňku Rajdlíkovi by se tu líbila restaurace, která by pohostila turisty směřující do nově zrekonstruované synagogy.

„Myslím si, že tu restaurace chybí. Muselo by se ale důkladně zvážit, zda by nebyla jen sezonní záležitostí. V současné době bohužel nejsou prostory vhodné k tomuto účelu,“ tvrdí starosta Rajdlík.

Jetřichovec poblíž města Pacov naopak postrádá jakoukoli hospodu. Jak uvedl důvěrník obce Milan Míka, ani malé občerstvovací zařízení by se ve zdejších podmínkách nemělo šanci udržet. „Jen dobrovolní hasiči mají příležitost se scházet v klubovně. To je jediné místo, kde se lze setkávat,“ říká Míka.

Autor: