Mělnická bouda v Peci je opravená, opět se v ní budou léčit děti

  9:50
Do nových pokojů se po Vánocích nastěhují děti s dýchacími problémy, které jezdí do Mělnické boudy nad Pecí pod Sněžkou na ozdravné pobyty. Sdružení ozdravoven a léčeben (SOL) okresu Trutnov ji otevřelo po kompletní rekonstrukci interiérů za 16 milionů korun.

Společně se sousední chatou Salomon v horní části sjezdovky Zahrádky je bouda nejvýše položenou dětskou ozdravovnou u nás, leží v nadmořské výšce 1050 metrů.

Stavaři se do Mělnické boudy nastěhovali v dubnu, opravili jídelnu, školní třídu a všech 15 pokojů s padesátkou lůžek, vybudovali v nich koupelny a všechny místnosti vybavili novým nábytkem. Kompletně zrekonstruovali rozvody a také vzduchotechniku. Současně s interiéry opravili kuchyň, která zároveň vaří pro chatu Salomon.

„Mělnická bouda byla posledním naším objektem, který neměl sociální zařízení na jednotlivých pokojích, což už dnes patří k standardům ozdravoven. Děti musely chodit do sprch v suterénu. Když už byl dům rozkopaný, rozhodli jsem se zrekonstruovat kuchyň, protože stávající už nevyhovovala,“ uvádí ředitelka SOL Trutnov Jana Třešňáková. Většinu nákladů zaplatil Královéhradecký kraj, který je zřizovatelem sdružení. Před dvěma lety stavaři budovu zateplili.

Mělnická bouda není pouze ozdravovnou v nejvyšší nadmořské výšce u nás, ale zároveň také nejvýše položeným lůžkovým zdravotnickým zařízením v České republice vůbec. Nachází se na místě s jedním z nejlepších výhledů ve východních Krkonoších, otevírá se odsud panorama Sněžky, Obřího dolu a Studniční hory.

Boudu založil v roce 1937 německý spolek, za války ji však zabralo nacistické Německo. Na rekreaci a rekonvalescenci sem jezdili příslušníci jednotek SS. 

„Toto období skončilo začátkem června 1945, kdy do Pece dorazilo devět učitelů s devíti skupinami dětí z Prahy na prázdninový pobyt. K dispozici měli po odsunu sudetských Němců zhruba 45 chalup v celé Peci pod Sněžkou,“ vysvětluje Zdeněk Vít, ředitel Dětské ozdravovny Pec pod Sněžkou. K ozdravným pobytům začala Mělnická bouda sloužit v roce 1952. 

„Kompletní rekonstrukce se dočkala až v roce 1994. K původní prostřední části tehdy přistavěli levé a pravé křídlo,“ dodává Vít.

SOL Trutnov provozuje v Peci pod Sněžkou celkem šest budov s celkovou kapacitou 115 lůžek. Kromě Mělnické boudy ozdravovny Karkulka, Hanzalka, Libuši, chatu Salomon a správní budovu Růženka. V minulých letech do jejich oprav investovalo desítky milionů korun. Loni na podzim otevřelo po rekonstrukci za čtyři miliony korun chatu Salomon, stavaři bývalé hospodářské stavení zateplili a vyměnili střechu.

Počet dětí v ozdravovnách roste

Další dvě ozdravovny fungující pod hlavičkou trutnovského sdružení se nacházejí ve Špindlerově Mlýně. Ta v Bedřichově má kapacitu 55 lůžek, ve Svatém Petru 60 lůžek. Krkonošské ozdravovny jsou posledními zařízeními svého druhu u nás. Využívají horských klimatických podmínek, na pobyty sem jezdí děti z Ústecka, Ostravska, Prahy, jižních Čech a dalších regionů.

Sdružení také provozuje dětskou ozdravovnu Království nedaleko Dvora Králové nad Labem. Kromě klasických ozdravných pobytů jezdí do Nemojova také týrané a zneužívané děti. Před dvěma lety zařízení otevřelo 24 krizových lůžek v přestavěném letním pavilonu za 11 milionů korun. Zájem o pobyty v krajských ozdravovnách v posledních letech stoupá. Loni je navštívilo zhruba 1900 dětí, letos už tato hranice padla. 

„Za uplynulých 11 měsíců tohoto roku v nich bylo odléčeno více než 2 100 dětí,“ potvrzuje náměstek hradeckého hejtmana Aleš Cabicar (TOP 09) odpovědný za oblast zdravotnictví.

Pouze objekty v Peci pod Sněžkou ročně projde 700 až 800 dětí. Ozdravovny jsou plné hlavně v zimě a přes léto. Naopak na podzim a na jaře je obložnost slabší, přestože se na horách děti mohou vyhnout alergizujícím rostlinám i podzimnímu smogu, který dusí městské aglomerace. 

„Od ledna do března a v červenci a srpnu bychom ozdravovny mohli nafouknout, jak je velký zájem. Na jaře máme poloviční až třetinovou obsazenost, na podzim je to obdobné,“ poznamenává Zdeněk Vít.