V Beskydech žije asi pět medvědů, v létě prchnou před davy na Slovensko

  7:42
Zatímco se roky hovoří o tom, že medvědi do Beskyd jen sem tam zavítají ze Slovenska, ochranáři na základě sledování potvrzují, že se zde stabilně usadilo okolo pěti jedinců. Většinou jde o mladé medvědice ve věku od pěti do deseti let.

Minulý měsíc natočili dva havíři na rekreaci medvěda v oblasti Smrku mezi Čeladnou a Ostravicí. | foto: Pavel Balínek a Daniel Tamme

„Komunikují spolu, jsou tam patrné rodinné vazby. Pohybují se po Beskydech většinu roku kromě letní sezony. Před davy houbařů, cyklistů a turistů prchají na Slovensko,“ uvedl ochránce přírody Milan Svitek.

„Nyní už medvědice určitě zazimovaly, ale s přicházejícím oteplením možná brlohy na chvíli opustí,“ říká ochranář. O několika nocležištích ochranáři vědí. Například jedno opakovaně využívané leží na Slavíči na Frýdecko-Místecku.

„Také v pralese Mionší jsme objevili brloh, ale ten už je dva roky opuštěný. Proč se tam medvěd přestal vracet, netušíme,“ zmínil Svitek s tím, že medvědí doupě k hibernaci mívá tvar hrušky.

Šelma si ho hledá v dutinách či pod vyvrácenými stromy. Vhodná je i asi metr hluboká díra v zemi nebo otvor ve skále. „Výjimečně se však uloží k zimnímu spánku i pod hromadu klestí,“ dodal Svitek.

Fotogalerie

Podle lesníka Vladimíra Antala není nic neobvyklého, že šelma zimuje někde poblíž lidských obydlí.

„Medvěd nás nepovažuje za konkurenci. Spousta lidí se s ním v horách určitě už střetla a neví o tom. Chová se totiž jako duch a má vynikající sluch. Když nás zaregistruje, setkání se vyhne. Konflikt nastane tehdy, když ho překvapíme,“ vysvětluje Antal.

O tom, že na medvědy jako součást přírody si musí lidé zvykat, svědčí i stopa, kterou myslivci zaznamenali na sjezdovce v Mostech u Jablunkova, tedy nedaleko centra obce.

Před dvěma týdny byl zase medvěd spatřen mezi Čeladnou a Ostravicí.

„Oblast hor Kněhyně a Smrku medvědi vyhledávají. Tento medvěd je plašší než ten vsetínský, u něhož si myslím, že pochází ze zajetí, že žil v kleci. Choval se příliš fikaně a nestandardně. Třeba tím, že lezl oknem do chléva,“ myslí si Svitek.

Medvědí tulák náhodně natočený na Valašsku

Autor: