V Brně utratili medvěda, který si z Ruska přivezl nadváhu a cukrovku

  16:00
Brněnská zoo přišla o jednoho ze svých nejznámějších obyvatel. Samec medvěda kamčatského Jelizar, který byl od konce dubna v péči veterinárního lékaře, byl ráno utracen kvůli degenerativním změnám na kloubech, které mu bránily v pohybu.

Samec medvěda kamčatského Jelizar žil v brněnské zoo necelých devět let a stal se otcem tří mláďat. Kvůli problémům se zuby a klouby musel být na začátku července 2019 utracen. | foto: Zoo Brno

Přesné stáří Jelizara jakožto sirotka z kamčatské přírody nebylo známo. Je však jisté, že se dožil nejméně 26 let, což je u medvěda požehnaný věk.

Do brněnské zoo doputoval v říjnu 2010 a se svou družkou Kamčatkou zplodil tři medvíďata. Od svého příjezdu z ruského Rostova na Donu se však potýkal se zdravotními problémy.

„V Rostově každý den dostával kilo cukru a kilo medu, takže když přijel, byl z něj diabetik, který měl 770 kilo,“ sdělil ředitel brněnské zoo Martin Hovorka.

Fotogalerie

Kvůli nadváze trpěla Jelizarova páteř a postupně mu ochrnuly zadní nohy. „Je otázka, jestli je to spasmus, nebo trvalá změna. Ve druhém případě by se musel utratit,“ uvedl dříve Hovorka.

Jelizar měl rovněž potíže se zuby a dlouhodobě dostával léky, ovšem bez většího efektu. „Jeho zdravotní stav se zhoršil natolik, že nezbývala jiná možnost než provést eutanazii,“ oznámil mluvčí brněnské zoo Michal Vaňáč.

Další postup bude Zoo Brno, v jejímž v expozičním celku Beringie zůstává samice Kamčatka, konzultovat s vedoucím evropského záchovného programu pro medvědy kamčatské.

Medvěd kamčatský je jeden z největších poddruhů medvěda hnědého. Je hodně náročný na prostor, proto je v českých zoo poměrně vzácným úkazem.

Potomek medvěda Jelizara poprvé zbaštil rybu:

Autoři: ,