Teplou vodu ve školce vyrobí slunce a splachovat se bude dešťovkou

  10:00
Tepelná čerpadla, akumulace dešťové vody a její využití třeba pro splachování toalet, odpadní teplo, které ohřeje vzduch přiváděný do místností či výroba energie za pomoci fotovoltaiky. Tak by měla v budoucnu vypadat mateřská škola v ašské Neumannově ulici.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Objekt školy by měl být doslova nabitý nejmodernějšími technologiemi a stát se v oblasti úspor energií a dalších zdrojů vlajkovou lodí města Aš. Radnice už hledá projektanta, který by se náročné zakázky zhostil.

„Zadání projektu směřuje k uplatnění moderních poznatků. Například topit by se mělo za pomoci tepelných čerpadel. V plánu je postavit zařízení na akumulaci dešťové vody, kterou by poté bylo možné využívat jako užitkovou, třeba pro splachování toalet. Po odstranění mechanických nečistot je měkká dešťová voda ideální na praní,“ uvedl mluvčí ašské radnice Milan Vrbata.

Kromě toho se počítá i s celkovou rekonstrukcí sociálního zařízení pro děti, nové by měly být i rozvody elektroinstalace, vnitřního vodovodu a kanalizace.

V souvislosti s tepelnými čerpadly se počítá i se zcela novým systémem ústředního topení, v němž by základ tvořilo podlahové vytápění. Počítáno je i s výměnou dveří, jídelního výtahu a střešní krytiny. Školka v Neumannově ulici by měla získat i systém nuceného větrání s rekuperací odpadního tepla, v plánu je využít na střeše fotovoltaické kolektory a panely pro solární ohřev vody. V oblasti hospodaření se srážkovými vodami se připravuje výměna asfaltu na chodnících za propustný mlatový povrch.

„V podstatě jde o kompletní rekonstrukci s ohledem na využití nejmodernějších poznatků v oblasti hospodaření se zdroji. Ve městě se jedná o první vlaštovku. Žádný jiný objekt školy takto zásadní renovací dosud neprošel,“ doplnil Vrbata s tím, že město při akci plánuje využít v co největší míře dotační tituly, jež podporují snižování energetické náročnosti veřejných budov a využívání obnovitelných zdrojů energie.

Prázdninová přestávka na práce zřejmě stačit nebude

Jak náročné bude stávající objekt přebudovat do moderní podoby ani kdy se s pracemi začne, se ještě neví. Záleží zejména na tom, zda se podaří na záměr získat dotace. „První nástřel ceny získáme z projektové dokumentace. Kolik bude rekonstrukce skutečně stát, však ukáže až výběrové řízení na zhotovitele,“ doplnil Vrbata s tím, že práce se s největší pravděpodobností uskuteční po etapách vždy v době letních prázdnin.

„Jak budou práce probíhat, o tom zatím nic bližšího nevíme. Je jisté, že to bude náročné, zejména s ohledem na provoz. Některé práce potrvají zřejmě déle, než je prázdninová přestávka, a bojím se, že zasáhnou celý objekt. Uvidíme, s čím přijdou projektanti a zhotovitelská firma,“ uvedla ředitelka mateřské školy Veronika Jurčíková.

Ta kvituje, že už při samotném plánování město o novinkách se zaměstnanci školy diskutovalo. „Například když jsme mluvili o podlahovém vytápění, upozorňovali jsme, že budeme potřebovat nějaké sušáky. Ve chvíli, kdy nám zmizí radiátory, nemáme šanci usušit v zimním období každému dítěti boty, rukavice nebo tepláčky a kombinézy. Věříme, že se sejdeme i nad projektem, abychom si mohli říct naše připomínky,“ řekla ředitelka Jurčíková, která má největší obavy z toho, jak se povede práce naplánovat a rozfázovat. „Až dosud jsme všechno zvládli, takže věřím, že se nám to podaří i tentokrát,“ doplnila.

Budova mateřské školy v Neumannově ulici byla postavena v roce 1976, první děti přivítala v březnu 1977. Částečnými úpravami prošla v roce 2009, kdy byla zateplena fasáda a vyměněna všechna okna a venkovní dveře.