K dalším obviněním Martina Dědice přibylo první pro jeho mladšího bratra

  9:13
Podnikateli a lobbistovi Martinu Dědicovi, který už pět let čelí trestnímu stíhání za údajné ovlivňování veřejných soutěží v Ostravě, se vrší nová obvinění. Ke korupci už dříve přibyly daňové delikty a nyní další dva trestné činy.

Obžalovaný Martin Dědic v jednací síni Krajského soudu v Ostravě. (5. prosince 2016) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Pro muže jde již o páté obvinění. Poprvé ale policie obvinila i jeho mladšího bratra Radima, a to v souvislosti s půjčkou. Martin Dědic mu v roce 2013 půjčil devět milionů. 

Podle policie šlo o peníze z úplatků. „Minulou středu v šest hodin ráno přišla do našich bytů policie. Provedli domovní prohlídku, která pokračovala i v mých kancelářích. Doma nám opět zabavili počítačovou techniku, v práci si stáhli data. Po výsleších nás dali do cel předběžného zadržení, kam nám doručili obvinění,“ líčí Radim Dědic.

Zatímco mladší z bratrů se dostal domů ve čtvrtek odpoledne, starší až v pátek – poté, co soudce zamítl návrh žalobce na uvalení vazby.

Státní zástupce Vít Koupil odmítl kauzu Dědicových komentovat. Potvrdil jen, že Národní centrála proti organizovanému zločinu minulý týden obvinila dvě osoby z legalizace výnosu z trestné činnosti a pokusu maření spravedlnosti, za což jim hrozí až 10 let vězení.

Martin Dědic už odjel na letní byt na Mallorcu, tak jako loni se svolením soudce. I bratr měl odjet, ale zůstal. „Musím řešit záležitosti spojené s vykonstruovaným obviněním, které ohrožuje mé živobytí jako daňového poradce a soudního znalce. Podám stížnosti,“ řekl.

Autor: