Kontroverzní loďař a padělatel Balík na podmínku opustil vězení

  16:49
Kontroverzního podnikatele Martina Balíka odsouzeného na osm měsíců podmínečně propustili z vězení. Muž, který pět let provozoval bez povolení lodě na vranovské přehradě a je usvědčeným padělatelem, si od února odpykával trest za porušení podmínky kvůli řízení auta bez oprávnění.

Předminulý týden však Balík věznici s ostrahou opustil. „Byl podmíněně propuštěn z výkonu trestu. Byla mu stanovena zkušební doba v trvání 26 měsíců s dohledem,“ sdělila mluvčí Okresního soudu v Břeclavi Lenka Konečná.

Na lodní kapitánský můstek se nicméně Balík nevrátí, už dříve totiž převedl majetek na společnost Rekreace Vranov. Její jednatel Ctibor Veleba se domluvil s vodohospodáři na smíru i na místech, kde může legálně kotvit.

Všechna vyjádření a povolení ale dosud nedodal, zatím tak nemůže lodě provozovat.

S tím si Balík hlavu nelámal. Když v roce 2010 vrátil na hladinu vranovské přehrady jeden z legendárních hydrobusů, byl pro mnohé za hrdinu, i když neměl vyřízené potřebné doklady a loď musela být několik měsíců odstavená na návsi v Lesné.

Po získání povolení Balíkovu loď po pouhých dvou měsících zapálil neznámý žhář. Pořídil si dvě nové, kolem nich se však objevila vyteklá nafta a Povodí Moravy kvůli znečištění vodní nádrže kapitánovi vypovědělo smlouvu na pronájem pozemků, na kterých stojí nástupní můstky. To se stalo v roce 2014, ale Balík své lodě nikdy neodvezl.

„Bohužel od začátku nerespektoval žádné předpisy a zákony. Procházelo mu to i díky tomu, že státní orgány nekonaly tak, jak měly. Občas dělaly mrtvého brouka,“ prohlásil starosta Vranova nad Dyjí Lubomír Vedra (Vranováci Vranovu).

Fotogalerie

Balík označoval kroky Povodí Moravy za neopodstatněné, podnik podle něj nahrával druhému dopravci a za vším viděl konkurenční boj. „Lodní dopravou podporujeme cestovní ruch v regionu s vysokou nezaměstnaností. Čekal bych, že by na tom měly mít zájem především státní podniky, tedy i Povodí,“ argumentoval Balík.

MF DNES rovněž zjistila, že Balík v letech 2008 až 2013 prodával falzifikáty maturitních vysvědčení i vysokoškolských diplomů stovkám lidí po celé republice. Hrozil mu tříletý trest, ale nakonec u Okresního soudu Praha-západ vyvázl s podmínkou, pokutou a propadnutím věci.

Padělatele a podnikatele, který porušoval předpisy, nakonec za mříže dostala až banální záležitost. Přestože byl kvůli řízení auta bez oprávnění v třicetiměsíční podmínce, sedl si za volant znovu.

Za to ho Okresní soud ve Znojmě loni v září odsoudil k osmiměsíčnímu vězení v káznici s ostrahou a dvouletému zákazu řízení. Balíkovo odvolání na začátku roku zamítl krajský soud a v únoru nastoupil do vězení. Už na konci května z něj ovšem vyšel.