Loď s mariánským sloupem zakotvila u Karlova mostu, povolení stále chybí

  18:43
Sochař Petr Váňa se spolu s dalšími kameníky vrátil do Prahy a na lodi přivezli všechny díly potřebné k sestavení mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. O víkendu tam chtějí opět rozebrat část dlažby, ale Praha 1 stále nevydala povolení k záboru.

Loď vyplula ze Staré Boleslavi. Přes Mělník se dostala na Vltavu a kolem půl šesté odpoledne zakotvila nedaleko Karlova mostu a hotelu Four Seasons.

V Praze v přístavišti Pražské Benátky posádku lodi s mariánským sloupem přivítal malý okruh příznivců za volání „sláva“. Připravena byla i hudební produkce.

Fotogalerie

Kromě zhruba 250 kusů kamenů kameníci přivezli také odlitek sochy Panny Marie a korintskou hlavici sloupu, kterou dokončují. Na Vltavě plánují zůstat měsíc, než celý sloup instalují na Staroměstské náměstí. Kvůli stále nepovolenému záboru by ale Váňa i přes platné stavební povolení neměl stavbu zahájit.

Na tom ztroskotal i jeho poslední pokus o obnovení mariánského sloupu na konci května. S několika spolupracovníky ručně vyndali desítky dlažebních kostek na místě, kde mariánský sloup stál. Akci zarazila městská policie a Váňův tým musel dlažbu vrátit do původního stavu.

Loď bude v Praze kotvit přibližně měsíc, mezitím bude Váňa se svými spolupracovníky dokončovat hlavici sloupu.

Na sobotu plánuje Váňa návrat na Staroměstské náměstí, kde by chtěl veřejnost s projektem blíže seznámit. Po čtvrté hodině odpoledne chce opět rozkrýt dlažbu a položit základní kámen sloupu. 

Stále mu však chybí povolení záboru od Prahy 1, které do soboty zřejmě nezíská, protože jeho žádost měla podle radnice formální chyby.

„Stavebnímu úřadu Prahy 1 byla doručena žádost o povolení záboru, která však obsahovala formální nedostatky. Žadatel byl vyzván k doplnění žádosti, což se ke dnešnímu dni nestalo. Řízení je nyní výhradně v kompetenci státní správy,“ sdělila mluvčí Prahy 1 Kateřina Písačková.

Na obnovu mariánského sloupu přispěly tisíce lidí, připomněla ČTK. Významnou měrou se podílelo i dvacet měst. Váňa před několika lety oslovil ta, kde stojí mariánský sloup, s žádostí o podporu.

Kámen k výrobě zakoupila například Olomouc nebo Hořice. Názvy všech měst jsou vytesány na kamenech. Celkové náklady na výrobu sloupu činí přes čtyři miliony korun, uvádí Společnost pro obnovu mariánského sloupu na svém webu.

Autor: