Šířící se dezinformace snížily zájem pacientek o mamograf

Zájem o preventivní vyšetření rakoviny prsu výrazně klesl. Alespoň v Uherském Hradišti, kde mamodiagnostické oddělení přijalo letos o 300 žen méně než za stejné období loňského roku.

(ilustrační snímek) | foto: video.iDNES.cz

Příčinu vidí lékaři ve špatné informovanosti a tzv. fake news.

„V poslední době celá odborná veřejnost zaznamenala šířící se dezinformace o preventivních vyšetřeních prsou. Vyšetření mamografickým přístrojem podle ‚zaručených‘ internetových příspěvků údajně bolí a navíc prý způsobuje rakovinu. To je skutečně absurdní. Těžko se ale proti takovým zprávám bojuje,“ prohlásila primářka oddělení Libuše Nabitá.

V jiných částech regionu ale úbytek zájmu o preventivní vyšetření nezaznamenali. Například ve Vsetíně jsou počty meziročně srovnatelné a spíše se trochu zvyšují.

Z mamografu ve zlínské EUC klinice (bývalý Atlas) dokonce potvrdili zvýšený zájem. Do konce srpna loňského roku přišlo na kliniku 9 547 žen, letos jich bylo o téměř 300 více. Největší nárůst byl hned na začátku letošního roku.

Rakovina prsou může postihnout třeba i dvacetileté ženy, nejčastěji se ale objevuje po pětačtyřicátém roce života. I proto se prevence zaměřuje na zralejší ženy, kterým vyšetření na mamografu každé dva roky hradí pojišťovna.

Vyšetření nebolí, uklidňuje ženy primářka

Strach, který lživá tvrzení na internetu vyvolávají, pak podle primářky Nabité brání některým ženám vyšetření absolvovat.

Od 45 let by ale kvůli zvýšenému riziku mělo být samozřejmostí.

„Ultrazvuk i mamograf, které pro prevenci využíváme nejčastěji, opravdu nebolí a rozhodně nezpůsobují vznik rakoviny. Prsa se na mamografu maximálně na pár sekund zmáčknou a to je celé. Chápu, že někdo může mít práh bolesti nastavený níže než jiný, i tak jde ale spíše jen o chvilkovou nepříjemnost,“ ujistila primářka.

Rakovinou prsu onemocní v České republice každá desátá žena.

Autor: