Budějovickému mamocentru chybějí lékaři. Na prohlídku se čeká několik týdnů

  12:12
Ženy, které si chtějí nechat vyšetřit prsa na mamografu v českobudějovickém Metropolu, musí počítat s dlouhou objednací dobou. Důvodem je nedostatek radiologů. Zájem o prohlídku je přitom velký.

Vyšetřovna s mamografem. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„Je nám líto, ale zvolený lékař má nejbližší termíny pro on-line objednávání obsazené. Zkuste telefonicky kontaktovat přímo ordinaci.“

Na toto upozornění narazí ženy, které se chtějí přes internet objednat na preventivní vyšetření prsů na stránkách mamocentra v budějovickém Metropolu na Senovážném náměstí. On-line termíny jsou tu plné až do konce letošního roku.

Jedna z klientek, které sem přišly na rentgen prsů v úterý ráno, se svěřila, že je objednaná dva měsíce.

„Dřív jsem nemusela mamografické vyšetření plánovat s takovým předstihem, snímkovali prakticky ze dne na den. Ale nechci chodit jinam, jsem tu zvyklá,“ podotkla starší upravená dáma s brýlemi.

Budějovická mamocentra vyšetří ročně desítky tisíc žen

V krajském městě funguje ještě druhé akreditované mamografické pracoviště na Poliklinice Jih. A jeho on-line objednávací systém není tak nabitý jako v mamocentru na Senovážném náměstí. Volné termíny se v něm dají najít už v příštím týdnu. A skupina žen v čekárně mamocentra na poliklinice včera potvrdila, že se na preventivní vyšetření objednávaly před týdnem.

Obě budějovická mamocentra, která vyšetří ročně dohromady zhruba 35 tisíc žen, patří EUC Klinice České Budějovice. Viditelný rozdíl v jejich čekacích dobách je patrný i na celostátních stránkách www.mamo.cz. Zatímco v Matici školské na Poliklinice Jih je uvedena objednací doba pět dní, na Senovážném náměstí je to 45 dní.

Podle vedení EUC Kliniky za tím stojí nedostatek lékařů. „Aktuální objednací doba v Metropolu je zhruba měsíc a hlavní důvod je, že máme nedostatek lékařů. Na našich webových stránkách sháníme radiologa s okamžitým nástupem už dva roky,“ popsal ředitel budějovické EUC Kliniky Jan Máče.

O tom, že v krajském městě se radiologové shánějí obtížně, svědčí i fakt, že lékaři stejné specializace chybějí i v českobudějovické nemocnici. Navzdory tomu, že největší a nejbohatší nemocnice v kraji je láká na tučný náborový příspěvek. Tato situace je zajímavá ve srovnání s třetím akreditovaným mamografickým pracovištěm na jihu Čech, které funguje v písecké nemocnici.

„My máme radiologů dvanáct,“ potvrdil ředitel písecké nemocnice Jiří Holan. Sám je profesí také radiolog a podílí se spolu s ostatními kolegy na chodu jediného mamografického screeningového centra v kraji, jež není privátní.

Vyšetřují i v sobotu

„Ročně prohlédneme kolem osmi tisíc žen, které přijdou na preventivní vyšetření. Dalších několik tisíc pacientek přijde na diagnostické vyšetření poté, když je už v prsu něco hmatatelného. Z preventivních vyšetření vzejde pouze několik zhoubných bulek ročně, padesát karcinomů ale diagnostikujeme těm, které na mamografii přijdou až po nahmatání bulky. Z toho je patrné, jak důležitá je prevence,“ srovnává Holan.

V písecké nemocnici objednávají do mamocentra během dvou tří dnů, pokud gynekolog napíše na žádanku, že chce akutní vyšetření, provedou pacientce rentgen prsů ihned. A všechna tři mamocentra na jihu Čech stále nabírají nové klientky a snaží se jim přizpůsobit.

Když se sejde najednou víc žádanek na vyšetření v Písku, pozvou je na mimořádnou odpolední směnu. V Budějovicích zase objednají přespolní klientky v sobotu. „V říjnu jsme otevřeli v sobotu jednou, v listopadu máme naplánované dvě soboty. Zveme na ně 50 dojíždějících žen, které jsou rády, že mohou vyšetření spojit s nákupy,“ sdělil Máče.

Na preventivní vyšetření se může objednat každá žena, ty mladší si ho ovšem musí zaplatit ze svého. Od určitého věku, nejčastěji od 45 let (záleží na konkrétní pojišťovně), hradí vyšetření jednou za dva roky zdravotní pojišťovny. Vyšetření na mamografu stojí 600 až 800 korun.

„Z naší statistiky je patrné, že ženy stále prevenci rakoviny prsou podceňují. Ve věku nad 45 let máme v kraji zhruba sto tisíc klientek, na mamografii jich chodí jen zhruba čtvrtina,“ řekl Oldřich Tichý, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.