V hospodách se nekouří. Krajští hygienici neudělili ani jednu pokutu

  8:20
Zanedlouho to bude rok, co začal fungovat protikuřácký zákon. Hygienici po celé zemi kontrolovali, jak jej štamgasti v hospodách dodržují. V Pardubickém kraji, jako jediném, neudělili žádnou pokutu.

V Pardubickém kraji neudělili v souvislosti s dodržováním protikuřáckého zákona ani jednu pokutu. (ilustrační snímek) | foto: Václav Ferebauer, iDNES.cz

Od konce května loňského roku až do konce března toho letošního proběhlo v Pardubickém kraji přes 400 kontrol zákazu kouření. Pokuty místní hygienická stanice nikde nerozdávala, závady se týkaly spíše špatného značení prostor.

„Ukázalo se, že zákon nese ovoce. Na drtivé většině veřejných míst se skutečně nekouří a lidem, kteří se rozhodli přestat, se navíc dostává podpory,“ uvedl lékař Jaroslav Malý, jenž měl celý výzkum na starosti.

Centra pro odvykání kouření také evidují od zavedení protikuřáckého zákona zvýšený zájem kuřáků se závislosti na nikotinu zbavit. „Máme dlouhé objednací lhůty, ordinujeme v pardubické nemocnici jedno odpoledne v týdnu,“ řekla Jana Nedbalová z Centra léčby závislosti na tabáku.

Kuřáci, kteří chtějí se svou závislostí něco dělat, mohou vyhledat ještě poradnu v Chrudimské nemocnici.

„Odvykání kouření je obrovská změna životního stylu. Naši klienti se na veřejných místech nemusí vyhýbat místům, kde se dříve kouřilo, které by jinak pro ně byly nepříjemné,“ řekla Nedbalová.

Takřka bez práce byli i městští strážníci, kteří v souvislosti se zavedením zákazu řešili minimum stížností.

„S protikuřáckým zákonem prozatím nemáme v Pardubicích žádné větší potíže. Od začátku jeho účinnosti máme oficiálně vedeny čtyři stížnosti. Po příjezdu na místo tyto stížnosti nebyly potvrzeny. Namátkovou kontrolou restauračních zařízení nebyly zjištěny žádné závady,“ uvedl ředitel Městské policie v Pardubicích Rostislav Hübl.

Po celé republice proběhlo zhruba 11 tisíc kontrol, během kterých se na pokutách vybralo dohromady přes 300 tisíc korun. Nejvíce provozovatelé podniků zaplatili v Ústeckém kraji, a to 121 tisíc.

Celorepublikový průměr pokut byl 7 tisíc korun. „Rozhodně to nejsou sumy, které by majitele položily. Pokuty považuji za přiměřené,“ řekl lékař Malý.

Autor: