Hudba v barvách. Vladimír Kiseljov vystavuje portréty slavných hudebníků

  10:42
Podruhé se do mariánskolázeňské galerie Goethe vrací všestranný umělec Vladimír Kiseljov. Do expozice vybral svá díla, která mají vztah k městu. Jedná se o portréty slavných hudebníků, kteří město navštívili.

Malíř a hudebník Vladimír Kiseljov vnímá hudbu barevně. Jeho díla inspirovaná slavnými skladateli, návštěvníky Mariánských Lázní, vystavuje v mariánskolázeňské galerii Goethe. | foto: David Kurc

„V letošním roce budu vydávat knihu 22 portrétů hrdinů lásky. Jsou to portréty skladatelů, básníků a filozofů, které jsem maloval v posledních deseti letech. Velká část z nich byla návštěvníky Mariánských Lázní. Právě tyto obrazy jsou zde k vidění,“ uvedl Vladimír Kiseljov.

Nechybí mezi nimi třeba Richard Wagner, Johann Wolfgang Goethe nebo Karl Maria von Weber, Franz Liszt nebo Petr Iljič Čajkovskij. Kiseljov maluje nejen portréty, ale hudbu slavných mistrů studuje také teoreticky.

Navíc má své vlastní vidění hudby a umění, které dokáže přetvořit v něco nového. „Mám takové synestetické vidění světa, hudbu vnímám barevně,“ zdůrazňuje Kiseljov.

Hudba, výtvarné umění a Mariánské Lázně tak pro něj tvoří jeden celek. „Všichni tady pobývali a tvořili, proto jsem si pro galerii zvolil toto téma,“ doplňuje.

Největší pozornost v expozici galerie Goethe, která sídlí v prostorách mariánskolázeňského muzea, budí obří triptych Dante, Goethe a Shakespeare.

„Několik obrazů je pak inspirovaných samotným Wagnerem nebo Brucknerem. Jsou to podle mne osobnosti, které jsou inspirativní. Vystavuji ale také díla, která zachycují přímo hudbu, a to abstraktním obrazem,“ dodal.

A v tomto případě se opět jedná o hudbu Wagnera případně Brucknera, ke kterým má Kiseljov mimořádný vztah.

Návštěvníci slavnostní vernisáže mohli dokonce sledovat autora jako malíře při performanci, na které během dvanácti minut vznikl obraz inspirovaný hudbou 8. symfonie Gustava Mahlera, která zhudebňuje závěr Goethova Fausta.

Vladimír Kiseljov je také předsedou Sdružení Richarda Wagnera v Brně. Za svou uměleckou a vědeckou činnost spojenou s Wagnerovým dílem byl v roce 2018 vyznamenán cenou Goldene W. Toto ocenění zatím získalo jen pět lidí na světě, všichni pocházejí ze západní Evropy a je jim už více než šedesát let.

Výstava v Mariánských Lázních skončí 5. května.

Autor: