Kritizovaná vodní elektrárna na Bystřici získala první souhlas úřadu

  8:02
Výstavbě malé vodní elektrárny na potoku Bystřice v Dubí na Teplicku už téměř nic nebrání. Investor stavby, společnost MVE Dubí, uspěl v územním řízení a v nejbližších dnech si zažádá o stavební povolení na teplickém magistrátu. Až jej bude mít, může začít budovat elektrárnu.

(ilustrační snímek) | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

„Nebyly žádné námitky ani nesouhlasná stanoviska, proto jsme vydali souhlas s umístěním stavby malé vodní elektrárny,“ sdělil Jiří Veselý, vedoucí stavebního úřadu a územního plánování v Dubí.

Malá vodní elektrárna má vzniknout na levém břehu Bystřice, asi kilometr severozápadně od města Dubí. Postavit ji zde chce pražská firma, která vznikla v roce 2015 a jejímž jednatelem je podnikatel Karel Veith. 

Ten již před časem MF DNES sdělil, že se k záměru, který firma oznámila v březnu 2016, nebude vyjadřovat. 

„Zatím nechceme sdělovat bližší informace. Více prozradíme, až se bude blížit dokončení,“ slíbil. Redakce se ho snažila kontaktovat znovu, podle jeho zástupce byl ale na dovolené.

Výhrady vodohospodářů i rybářů

Záměr od začátku kritizovala veřejnost i vodohospodáři. „Vzhledem k délce derivace (náhonu), která je 1 380 metrů, jsme dospěli k závěru, že by stavba mohla mít negativní vliv na vodní útvar,“ upozornil David Polách, vedoucí oddělení hydrotechniky Povodí Ohře, pod jehož správu Bystřice spadá.

Z plánované výstavby nejsou nadšení ani rybáři. „Náhon je příliš dlouhý. Většina toku bude stavbou znehodnocená, z velké části potoka bude odvedena voda,“ poznamenal Václav Jelínek, hospodář severočeského rybářského svazu.

Podle předsedy teplického rybářského svazu Pavla Rajčana se do potoka po dlouhé době vrátily pstruhovité ryby a je potřeba, aby projekt pamatoval i na rybí přechod. „To si ale musí pohlídat odbor životního prostředí teplického magistrátu,“ podotkl.

Odborníci se rovněž pozastavují nad tím, proč chce investor stavět vodní elektrárnu zrovna na vodním toku, ve kterém v létě téměř neteče voda. Obávají se, aby firma koryto nezničila. „Podle projektu má být zásah do koryta minimální. Nebudou zde vybudovány žádné hráze ani tůně,“ uvedl Jiří Veselý.

Ústecké šrouby si vyžádají územní rozhodnutí

K výstavbě vodního díla se v řízení vyjádřil i spolek Ústecké šrouby. S vodními elektrárnami v regionu má dlouholeté negativní zkušenosti. 

„Malá vodní elektrárna Žižkova zničila biotop zvláště chráněného bobra a vydry, vodní elektrárna Stadice nemá rybí přechod, takže tvoří nepřekonatelnou migrační bariéru a vodní elektrárna Bžany nemá schválený manipulační řád. Řízení jsme se účastnili hlavně kvůli tomu, aby byly negativní vlivy eliminovány už v procesu plánování stavby,“ vysvětlil před časem člen spolku Lukáš Blažej.

Podle něj zatím Ústecké šrouby neobdržely územní rozhodnutí. „Zkusíme si ho vyžádat. Pokud je ale povolující a firma se v něm nevypořádala se vším, s čím měla, určitě dáme podnět k přezkumu na krajský úřad,“ předeslal Blažej. 

Podle vedoucího stavebního úřadu však investor doplnil všechny požadované náležitosti. „Jinak by nebylo územní řízení ani zahájeno,“ dodal Veselý.

Od oznámení záměru o výstavbě malé vodní elektrárny Dubí do vydání rozhodnutí uplynulo 27 měsíců.

Autor: