VIDEO: Parta kutilů postavila na návsi maják. Nabízí pokojík i plážový bar

  9:10
První návštěvníky už zdálky vítá Maják naděje. Vedle rybníčku uprostřed návsi v Bežerovicích u Bechyně na Táborsku ho za necelé tři měsíce postavila parta kutilů a recesistů.

Zatímco jeden ze stavitelů, Vladimír Benedikt, provádí návštěvníky majákem, na hladině rybníka se pohupuje pirátská loď Miamiti, žlutá ponorka a vedle plave velryba. V přízemí je plážový bar i bezbariérová vyhlídka po okolí, již zajišťují obrazovky s nasnímaným výhledem z ochozu.

Fotogalerie

V prvním patře se nachází útulný pokojíček pro hosty, stěnu zdobí malovaný obraz s výjevy z rybníka.

„Druhé patro nabízí výstavní prostor a rádi bychom ho také využili pro různé divadelní scénky. Pro ně poslouží i zdejší balkon,“ popisuje Vladimír Benedikt, který stavbu inicioval s Danielem Roseckým a Vladimírem Šoustarem.

Ve třetím patře je technická místnost, odkud se obsluhuje tok vody v chrliči a je tam elektroinstalace i sud s vodou, jenž má vyvažovat výkyvy věže. Na vrcholu majáku nechybí světlo a na ochozu kromě vyhlídky do krajiny najdou návštěvníci meteostanici. Atmosféru dokreslují relaxační zvuky moře.

Multifunkční zařízení, které poslouží ke koncertům, výstavám, divadlům, hrám i promítání, je také sušákem hasičských hadic. Dřevěná stavba o čtyřech patrech je 13 metrů vysoká a stejný počet metrů čtverečních má její půdorys.

Bežerovice mají kolem 120 obyvatel, kteří mají rádi legraci. „Bouře populismu a temná mračna povrchnosti nás ohrožují víc a víc. Mnozí v nich bloudí. Známé jsou i případy ztroskotání hodnot. Už přes dva tisíce let se majáky starají o to, aby lidé našli správný směr,“ popisují místní, kteří na stavbu majáku vybrali peníze ve veřejné sbírce.

„Naše komunita je malá, všichni se známe a spolupracujeme při nejrůznějších akcích. Během posledních šesti let jsme vybudovali Bežerovický parlament a přístav, kde se lidé scházejí a probírají společné plány i trable a pořádají nejrůznější akce. Společná práce nás baví. Chceme, aby Bežerovice jako malá obec zůstala živá, inspirovala ostatní v okolí a pokračovala ve své historii, která sahá až do roku 1411,“ dodávají Bežerovičtí.

Autor: