Náchod dostane magnetickou rezonanci, nový tendr by mohl být v létě

  12:40
Nemocnice v Náchodě získá novou magnetickou rezonanci, za níž nyní musejí pacienti dojíždět do Trutnova či Hradce Králové. Přístroj měla nemocnice původně získat při velké přestavbě, která měla být hotová už před dvěma lety. Jenže zatím ani nezačala.

Vizualizace modernizovaného areálu nemocnice v Náchodě | foto: Nemocnice Náchod

Nákup vyšetřovacího zařízení a potřebné stavební úpravy budou stát 46 milionů korun. Umístění rezonance do Náchoda schválila i ministerská komise.

„S magnetickou rezonancí se původně počítalo až do vybavení v nové budově. Rozhodli jsme se však z projektu přestavby nemocnice ji vyjmout a pořídit samostatně,“ uvedl Aleš Cabicar (TOP 09), náměstek hejtmana zodpovědný za zdravotnictví.

Obyvatelé Náchoda a okolí totiž museli na vyšetření magnetickou rezonancí doposud dojíždět až do Trutnova či do krajského města.

Přístroj kraj umístí do jedné ze stávajících budov. „Počítáme, že po přestavbě nemocnice ho stavebně vyjmeme a přemístíme do nového objektu,“ dodal radní Václav Řehoř (ODS).

Více než čtyřicetimilionovou dotaci pro náchodskou nemocnici ještě musí 24. dubna schválit zastupitelstvo.

Přestavba nemocnice bude dražší

K urychlení nákupu magnetické rezonance kraj donutilo několikanásobné oddalování obří rekonstrukce náchodské nemocnice za 1,3 miliardy korun. Původně se mělo začít stavět v roce 2012 a hotovo mělo být před dvěma lety.

Jenže kraj v květnu 2013 zrušil první tendr na stavební firmu. I druhý pokus loni ztroskotal, když kraj musel kvůli nekvalitně zpracované dokumentaci šestnáctkrát odložit termín a nakonec tendr zrušit (více zde).

Třetí tendr hejtmanství zrušilo loni v prosinci poté, co se o jeho okolnosti začala zajímat policie, která nakonec obvinila bývalého šéfa odboru investic (psali jsme zde).

V pořadí už čtvrtý tendr na modernizaci Oblastní nemocnice Náchod chce kraj vypsat letos v létě. Radní už schválili její financování. Ze dvou třetin ji kraj zaplatí z vlastních peněz, na zbytek si vezme úvěr 450 milionů korun.

Předpokládaná cena je nyní o 200 milionů vyšší, a to kvůli nárůstu cen stavebních prací. Podle odhadů by měla přestavba přijít na 1,5 miliardy korun. Pokud kraj vysoutěží nižší částku, chce si vzít nižší úvěr.

„Podle finančního výhledu bychom mohli ještě v letošním roce proinvestovat asi 52,6 milionu korun a v příštím roce 571,4 milionu korun. V roce 2019 by se měl proinvestovat největší objem peněz, téměř 880 milionů korun s tím, že v tom samém roce bychom zapojili také čerpání úvěru 450 milionů korun. V závěrečném roce výstavby, v roce 2020, předpokládáme čerpání asi 600 tisíc korun,“ řekl krajský radní zodpovědný za investice Václav Řehoř. Všechny uvedené částky jsou bez DPH.

Čtvrtý tendr by měla pro kraj administrovat brněnská firma RTS, s níž má hejtmanství zkušenosti z předchozí soutěže. O jeho vypsání bude rada kraje teprve rozhodovat.

Autoři: ,