Máchův kraj není jen Bezděz a jezero, turisty láká na cyklostezky i vlky

  8:56
Kraj vody, romantických borových lesů, dramatické historie, cyklostezek, vlků i zaniklých obcí. Tak se chce prezentovat Máchův kraj. Oblast kolem města Doksy se stala oficiální turistickou destinací pod hlavičkou Czech Tourism.

Závody plachetnic na Máchově jezeře | foto: Jan Procházka

Zdánlivě banální věc může mít velký přínos. Destinace totiž propojuje propagační aktivity měst, obcí, kempů, hradů, hotelů i restaurací. Pod jednou hlavičkou teď budou lákat turisty, lépe řídit jejich příliv a navíc mohou čerpat příspěvky i dotace.

„Doposud to bylo tak, že každý si hrál na svém písečku. Nebylo to centrálně koordinované. Teď bude nabídka propagována společně a máme možnost oslovit větší spektrum lidí. Budeme společně provozovat webové stránky, reklamu na Facebooku, pořádat semináře, jezdit na veletrhy, publikovat tipy na výlet a vydávat oficiální fotografie,“ vysvětluje Petr Hozák, radní Doks, šéf zdejší kultury a nově též předseda správní rady turistické oblasti Máchův kraj.

Takhle zezelenalo Máchovo jezero v roce 2015:

Turisté objeví méně frekventovaná místa

V Libereckém kraji doposud existují čtyři oficiální turistické destinace: Krkonoše, Český ráj, Jizerské hory a Lužické hory. Máchův kraj se k nim připojuje. Oblast Máchova kraje je ohraničena obcí Brniště na severu, městem Dubá na jihu, Horní Policí na západě a Ralskem na východě. Smyslem je vytvořit turistům zajímavější nabídku, aby jich jezdilo víc.

„Je třeba si přiznat, že doby, kdy na Mácháč proudily davy lidí, kdy na plážích nebylo k hnutí, jsou nenávratně pryč. To byla éra ROH a socialismu. Dnes jich jezdí méně a navíc tu stráví průměrně jenom dva dny, což je málo. A ti současní turisté si navíc stěžují, že se tu od té doby nic nezměnilo, žijeme jen ze samotné podstaty, jejich nároky jsou přitom už větší. A my jim teď chceme ukázat, že Máchův kraj nerovná se jenom Máchovo jezero a Bezděz,“ zamýšlí se Hozák.

Cílem je nabídku uspořádat tak, aby turisté objevili i méně frekventovaná místa. To si myslí i krajská radní pro cestovní ruch Květa Vinklátová. „Máme zde turisticky přetížené oblasti i ty doposud masově neobjevené. Chceme ty lidi více rozptýlit a dostat je i na další, méně známá, ale atraktivní místa,“ míní Vinklátová.

Ralsko jako Černobyl

Takovými je například geopark Ralsko, který může lákat nejen na stejnojmennou zříceninu, ale třeba hustou síť cyklostezek, Vranovské skály s Juliinou vyhlídkou, Hradčanské rybníky, Skalní divadlo s monumentální Skalní branou, vrch Stohánek se zbytky hradu, Široký kámen a další zajímavé památky. Turisty chtějí lákat i na „military turistiku“ na hradčanské letiště s bizarními hangáry pro bojová letadla a nedalekou vybydlenou „zónu“, která zbyla po odchodu Sovětů.

„Po medializaci Černobylu prudce stoupla návštěvnost této lokality. I Ralsko by se něčeho podobného mohlo dočkat, i když to nebude pilířem naší propagace,“ dodává Petr Hozák.

Liberecký kraj na provoz každé turistické destinace uvolňuje každoročně 400 tisíc korun, od příštího roku si mají polepšit na 600 tisíc korun. „Budu zastupitelům navrhovat, aby se příspěvek zvýšil na jeden milion pro každého,“ dodává radní.

Máchův kraj zasahuje svou částí i do Středočeského kraje. Připojily se k němu i Bělá pod Bezdězem a Mšeno, v jednání je též připojení Kokořínska.