Na Mou vlast a Českou filharmonii zamíří do pardubické arény tisíce lidí

  9:12
K vrcholům jubilejního 40. ročníku Pardubického hudebního jara bude patřit středeční slavnostní koncert České filharmonie. Smetanovu Mou vlast uvede ke stému výročí založení Československé republiky. Koncert se poprvé v historii festivalu uskuteční na pardubickém zimním stadionu.

Dirigentské taktovky se ve středu chopí Petr Altrichter, který v Pardubicích působil. | foto: Ivan Malý

Tento koncert se podle pořadatelů koncertu vyznačuje několika „nej“.

„Je to největší projekt v historii festivalu. V aréně jsme ještě nikdy nic nepořádali. Bude to také nejnákladnější koncert v celé historii festivalu, honorář České filharmonie je velmi vysoký. V aréně bude minimálně dva a půl tisíce lidí, ale vstupenky se stále prodávají,“ řekl ředitel festivalu Josef Krečmer.

Akustický koncert na zimním stadionu v takovém rozsahu podle něj nikdy nebyl. „Proto jsme si nechali včas udělat posudek na akustiku a aréna z toho vyšla výborně. V Pardubicích nemáme prostor, do kterého by se Česká filharmonie vešla v plném obsazení. Jiná možnost vlastně není,“ dodal Josef Krečmer.

Po druhé světové válce byla podle něj Česká filharmonie v Pardubicích třikrát. Poprvé před 50 lety v roce 1968 na svém turné po okupaci země vojsky Varšavské smlouvy, potom v roce 1972 a naposledy v roce 1980.

Ale nejvýznamnější český symfonický orchestr světové úrovně v Pardubicích nikdy v plném obsazení nebyl. Toho se návštěvníci dočkají až při středečním koncertu v Tipsport areně, který začne v 19 hodin.

Altrichter se vrací do Pardubic

Za dirigentský pult se postaví přední český dirigent Petr Altrichter, který v letech 1982 - 1989 vedl Komorní filharmonii Pardubice.

Pořadatelé o tento koncert stáli hlavně proto, že je nejen oficiálním zahajovacím festivalovým koncertem, ale tím nejvýjimečnějším ze tří, které jsou věnovány stoletému výročí republiky.

Tím prvním byl na počátku března prolog festivalu v podobě Smetanovy opery Libuše v podání Evy Urbanové a operního souboru Divadla J. K. Tyla z Plzně. Uvedení cyklu symfonických básní Má vlast jako národního symbolu je pak tím nejvhodnějším způsobem, jak hudebně oslavit století české státnosti.

Třetím koncertem k významnému výročí bude v závěru festivalu 6. května vystoupení Filharmonie Brno se Slovanskými tanci Antonína Dvořáka.

Zájemce o pořady Pardubického hudebního jara čeká v březnu řada dalších titulů. Druhým prologem festivalu bude dnes v 19 hodin v divadle K. Pippicha v Chrudimi provedení Verdiho opery Rigoletto v podání operního souboru Divadla F. X. Šaldy Liberec.

Příští pondělí uvede baletní soubor a muzikanti z Liberce ve Východočeském divadle Čajkovského Spící krasavici, ve čtvrtek 22. března pak zazní na pardubickém zámku skladby barokních autorů v podání francouzského seskupení Les Folies Francoises.

O den později zahrají v synagoze v Heřmanově Městci harfistka Kateřina Englichová a hobojista Vilém Veverka. V pondělí 26. března vystoupí v Atriu Paláci Pardubice skupina 4TET.

Poslední z březnových koncertů festivalu přivede do Sukovy síně pardubického Domu hudby jednu ze světových hudebních legend, violoncellistu Mischu Maiského.

„Je to jeden z nejvýznamnějších umělců současné doby, málokdy se podaří do Pardubic přivézt takovou osobnost,“ řekl ředitel festivalu Josef Krečmer.

V aréně, sálech, divadlech, památkových objektech i dalších méně tradičních prostorách v Pardubicích a dalších místech Pardubického kraje se uskuteční v rámci jubilejního ročníku Pardubického hudebního jara celkem 24 festivalových koncertů, operních a baletních představení.