Vylepšení skiareálu se znovu odkládá, letos nešla do Vysoké ani koruna

  8:48
Tak zase nic, mohou si zklamaně říct milovníci lyžování z okolí Havlíčkova Brodu. Ani před letošní sezonou nečeká skiareál na Vysoké viditelné vylepšení. Byť bylo plánováno alespoň posílení přívodu elektřiny, nebude ani to. O velkolepé modernizaci areálu se přestalo mluvit úplně.

Současná elektropřípojka umožňuje na Vysoké provoz pouze dvou sněhových děl. Základem jakékoliv modernizace je tudíž navýšení kapacity vedení. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Je to skutečně tak, letos na investice do lyžařského areálu na Vysoké nešla ani koruna,“ přiznal havlíčkobrodský starosta Jan Tecl.

Zhruba čtyři sta metrů dlouhá sjezdovka s kotvovým vlekem a zázemím pro lyžaře se nachází asi pět kilometrů jižně od města. Ačkoliv neleží v jeho katastru, Havlíčkův Brod ji už mnoho let bere za svou. Do areálu investuje a také podporuje sdružení TJ Lyžař, které se stará o jeho provoz.

Letos se mělo město postarat o první a základní věc, která by umožnila budoucí rozvoj skiareálu. Během roku bylo v plánu posílení elektrického vedení a zřízení výkonnější trafostanice. Ta současná totiž umožňuje provoz pouze dvou sněžných děl, což ani zdaleka nestačí.

„Bohužel, ne všichni vlastníci pozemků, přes něž by vedení šlo a na jejichž půdě by stály sloupy, nám dali souhlas,“ vysvětlil starosta Tecl. „Někteří na naši výzvu dokonce vůbec nereagovali. Oslovíme je tedy znovu,“ dodal.

Podle předsedy TJ Lyžař Aleše Kadlece má město za zřízení nové přípojky zaplatit společnosti ČEZ 600 tisíc korun. „Je tam ale potřeba jít přes pozemky asi osmi vlastníků. A ne všichni s tím souhlasí,“ podotkl Kadlec.

Elektřina je základ, bez ní nelze o dalších vylepšeních mluvit

Bez elektřiny se na Vysoké nepohne nic. „To je naprostý základ všeho. Jak není silnější přívod elektřiny, nelze přemýšlet o nějakém dalším vylepšení,“ přiznal brodský starosta.

České hory se přibližují Alpám

Permanentky on-line, kratší fronty, skibusy. Přehled novinek v lyžařských areálech

Také letos si nejvíce zábavy na Lipně užijí hlavně rodiny s dětmi. Třeba na...

Z totožného důvodu jako u elektrického vedení zatím nedošlo ani na původně plánované vybudování nové příjezdové cesty na vrchol Vysoké a zřízení velkého zpevněného parkoviště. Momentálně se jezdí po úzké silničce, kde se dva vozy těžko vyhýbají a která není určená pro autobusy.

Parkuje se na poli ve třetině sjezdovky. Kdo chce pro jízdenku na vlek, musí pro permanentku vyšlapat sto metrů do příkrého kopce. A při nestálém zimním počasí se parkoviště velmi často mění v rozbředlou bažinu.

„Na sjezdovce by sníh i vydržel, ale co to má za smysl, když se k němu nikdo nedostane,“ zmínil už dříve Kadlec.

Jenže nová cesta ani parkoviště nejsou letos - a nebudou ani v příštím roce. „Návrh rozpočtu na rok 2018 s takovou investicí nepočítá,“ podotkl Jan Tecl.

Novinkou bude pouze napojení chaty na obecní vodovod

Posílení přívodu vody a elektřiny, nákup nových sněžných děl, pořízení nového dětského vleku a vybudování cesty a parkoviště bylo před dvěma roky součástí celého balíku úprav, první etapou chystané modernizace.

Brodští zastupitelé to však i kvůli odhadovaným nákladům ve výši 43 milionů korun už během prvních příprav loni na jaře shodili ze stolu. Radnice se tak snaží postupovat po jednotlivých dílčích krůčcích. Ani to se ale nedaří.

Celý areál na Vysoké tak bude letos v naprosto totožném stavu jako v loňské sezoně. Jedinou novinkou, kterou ale běžný návštěvník nikterak nepostřehne, je přivedení vodovodu z obecní vodárny do chaty.

„Používali jsme vlastní studnu, jenže ta vyschla,“ vysvětlil Aleš Kadlec. Přípojka z nedalekého vodojemu stála TJ Lyžař 180 tisíc korun.

Cílem města je vybudovat z Vysoké největší lyžařský areál v kraji a širokém okolí. Před necelými čtyřmi roky Brodští představili projekt, podle něhož by mělo vzniknout na Vysoké více sjezdovek, ta nejdelší by měla být protažena do údolí až k říčce Šlapance. A lyžaře by měla nahoru dopravovat lanovka.

Podle mnohých zastupitelů je však taková investice za více než stovku milionů korun utopií. Poslední dva roky už se o ní příliš nahlas ani nemluví.