V liberecké zoo uhynula vzácná lvíčata, matka nejspíš přišla o mléko

  9:56
Necelé tři týdny se liberecká zoo radovala ze dvou mláďat lvů berberských, kteří již ve volné přírodě vyhynuli. Lvíčata na svět přišla v noci na 14. prosince, první lednový týden náhle obě uhynula.

Mláďata lva berberského přišla v liberecké zoo na svět v noci na 14. prosince. | foto: Luboš Melichar, ZOO Liberec

„Přestože je lvice Shani mladá a nezkušená matka, odchov probíhal po celou dobu standardně a samice se o mláďata vzorně starala,“ sdělila mluvčí zoo Barbara Tesařová.

Lví rodina byla neustále pod dohledem chovatelů, kteří jejich stav pravidelně kontrolovali prostřednictvím kamer umístěných ve výběhu

„Chování samice ani obou mláďat nevykazovalo žádné nestandardní projevy, a tak jsme neměli žádný důvod k pochybnostem. Lvice přišla o mláďata náhle, bez předchozích varovných signálů,“ sdělil zoolog Luboš Melichar. 

Z následného pitevního rozboru vyplývá, že příčinou neúspěšného odchovu mohla být náhlá ztráta mateřského mléka u lvice. Důvod, který k zastavení laktace vedl, ale zůstává pro pracovníky zoo prozatím neznámý.

„Příčin mohlo být několik. Aktuálně znovu podrobně analyzujeme kamerové záznamy a celý průběh odchovu i následný vývoj konzultujeme s veterináři i zkušenými odborníky z jiných zoo,“ dodává Melichar. 

Podle mluvčí Tesařové je útěchou, že samice získala nové mateřské zkušenosti, které v budoucnu mohou pomoci k úspěšnému přirozenému odchovu. 

„Lví pár nám alespoň dokázal, že je schopný produkovat životaschopná mláďata. Pevně věříme, že se dalších lvíčat opět dočkáme a podaří se nám posílit populaci lvů berberských na světě. Ti na naší planetě přežívají už jen díky koordinovanému chovu v zoologických zahradách,“ poznamenal ředitel zoo David Nejedlo.

Autor: