Senát v Hradci rozhodl příliš opatrně, vyložil soud vrácení kauzy Nečesaný

  18:30
Vrchní soud zrušil zprošťující rozsudek nad Lukášem Nečesaným kvůli způsobu, jakým hradecký soudce hodnotil důkazy. Až příliš se zaklínal názorem Nejvyššího soudu, vysvětlil soudce Jiří Lněnička v písemném usnesení. Vyhověl tím odvolání státní zástupkyně a krajský soud musí rozhodnout znovu.

Lukáš Nečesaný před začátkem líčení Krajského soudu v Hradci Králové. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Obžaloba viní Lukáše Nečesaného z pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku v únoru 2013. Mladík dostal u soudu trest 16 let vězení, později snížený o tři roky a nastoupil do věznice. Při novém projednání hradecký soud v listopadu 2017 zprostil Nečesaného obžaloby, ale Vrchní soud s tím nesouhlasí.

I když Vrchní soud rozhodl o zrušení osvobozujícího rozsudku v neveřejném jednání už na konci března, detaily tehdy odmítl rozvést. Usnesení nyní už doputovalo na Krajský soud v Hradci Králové a ten ho rozeslal účastníkům řízení.

Státní zástupkyně Lenka Faltusová se odvolala například kvůli tomu, že některé důkazy nebyly před soudem přečteny, ale to Vrchní soud neuznal. Žalobkyně se podle něj měla ozvat přímo v soudní síni.

Jinak ale soudce Vrchního soudu označil odvolání státní zástupkyně za důvodné. Opírala se hlavně o výpověď napadené kadeřnice, která potvrdila přímo před Nečesaným, že ho poznala jako pachatele. Podle žalobkyně důkazy prokazují skutkový děj zaznamenaný v obžalobě a výpověď kadeřnice je jednoznačným přímým důkazem, i když to Nejvyšší soud zpochybnil.

Důkazy se nezměnily, soud je nově musí zhodnotit podle svého

Soudce Lněnička upozornil, že závěry o důkazech ve zprošťujícím rozsudku si zčásti odporují.

Zásadní výhrady vyjádřil vůči tomu, jakým způsobem krajský soud hodnotil provedené důkazy. Opakovaně se totiž odvolával na závazný právní názor Nejvyššího soudu. Ten se však nevyjadřoval k přípustnosti jednotlivých provedených důkazů, nenařídil provést nový důkaz ani nenařídil řádný důkaz opakovat.

Nejvyšší soud ve výroku z března 2017 pouze nařídil, aby se dokazování uskutečnilo u hradeckého krajského soudu před novým senátem. Podle Lněničky to tedy nelze brát jako právní názor Nejvyššího soudu, ale nejvýš jako „pokyn dovolacího soudu “, kterým však není soud prvního stupně vázán.

„Pokud se tedy soud prvního stupně zaklíná u hodnocení každého z důkazů závazným právním názorem Nejvyššího soudu, je tento postup naprosto nesprávný a odvolací soud jej nemůže akceptovat. Hodnocení důkazů tak trpí takovou vadou, kterou nelze v řízení před odvolacím soudem napravit, a proto odvolacímu soudu nezbylo, než napadený rozsudek v celém rozsahu zrušit a věc vrátit soudu prvního stupně k novému projednání a rozhodnutí,“ napsal soudce Vrchního soudu Jiří Lněnička.

Podle něj by nyní krajský soud měl znovu zhodnotit provedené důkazy, aniž by se omezoval výrokem Nejvyššího soudu, a pak rozhodne. Doporučil také, aby si hradecký soudce ujasnil, zdali se prokázalo, že policisté manipulovali s důkazy, jak naznačili obhájci a nepřímo i Nejvyšší soud.

Soudce upozornil i na dopis, který napsala babička Nečesaného poškozené kadeřnici a kterým ji mohla navádět ke křivé výpovědi. I u další svědkyně shledal, že mohla svou křivou výpovědí pomáhat Nečesanému.

Případ se táhne od roku 2013. Obžaloba viní Lukáše Nečesaného z pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku. Pachatel ji opakovaně udeřil do hlavy polenem a ukradl jí několik tisíc korun. Vážně poraněné ženě zachránili život lékaři. Kadeřnice nejprve trpěla ztrátou paměti, později však Lukáše Nečesaného několikrát označila za pachatele (více v článku Poznala jsem ho podle úsměvu, ukázala na Nečesaného napadená kadeřnice). Podle obžaloby byly motivem peníze.

Třikrát dostal trest vězení, počtvrté svobodu

Nečesaný dostal v Hradci dvakrát za sebou 16 let vězení a potřetí o tři roky nižší trest. Pokaždé se odvolal. Odvolací Vrchní soud poprvé na přelomu roku 2013 a 2014 rozsudek zrušil a případ vrátil k novému projednání.

Podruhé v létě 2014 rozsudek potvrdil, ale trest snížil na 13 let. Lukáš Nečesaný tehdy nastoupil do vězení. Jeho advokáti však podali dovolání k Nejvyššímu soudu a požádali odstupující ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou (ANO), aby podala stížnost pro porušení zákona.

Nejvyšší soud pak v květnu 2015 trest pro nedostatek důkazů zrušil a věc vrátil zpět hradeckému krajskému soudu. Nečesaného tehdy okamžitě propustil z vězení (psali jsme zde).

Při třetím projednávání, ale z pohledu státního zastupitelství nastal průlom: kadeřnice přímo v jednací síni před zraky desítek lidí označila jako útočníka Nečesaného. Hlavně na základě tohoto důkazu a pachových stop obžalovaného, které se našly na kabelce napadené ženy nebo na vypínači, soud dospěl k závěru, že pachatelem je Nečesaný. Krajský soud ho pak potrestal třináctiletým vězením (více si o třetím rozsudku přečtěte zde).

I proti tomuto rozsudku se advokáti odvolali, ale v srpnu 2016 Vrchní soud verdikt za pokus vraždy potvrdil. Ale ani to nebyl konec.

Ještě před Vánocemi se Nečesaný ocitl na svobodě, kde měl vyčkat rozhodnutí Nejvyššího soudu (o propuštění jsme psali zde). Ten pak v březnu 2017 rozsudek zrušil a vrátil kauzu Krajskému soudu v Hradci Králové, aby případ znovu projednal nový senát. Ten v listopadu rozhodl o Nečesaného nevině, a to především na základě předchozího rozhodnutí Nejvyššího soudu, který označil některé důkazy za nevěrohodné.

„V novém hlavním líčení se však důkazy nezměnily. Musíme se řídit pravidly ústavy. Důkazní břemeno nese stát, vina obviněnému musí být prokázána bez pochybnosti. V tomto okamžiku se tu objevil důkaz proti důkazu, je tedy povinností soudu takto rozhodnout,“ zdůvodnil tehdy svůj verdikt předseda senátu Miroslav Mjartan.

Státní zástupkyně Lenka Faltusová se na místě odvolala. V závěrečné řeči řekla, že podle ní je Nečesaný jediným možným pachatelem útoku, který se stal v únoru 2013 v hořickém kadeřnictví.

Soud zprostil Lukáše Nečesaného obžaloby v listopadu 2017:

Autoři: ,