Strojvedoucí nechal řídit metro dívky ze soutěže, vyšetřuje je policie

  10:46
Řídit soupravu pražského metra za plného provozu se povedlo dvěma dívkám, které plnily výzvu v cestovatelské soutěži. Nejdříve si soupravu stoply na nástupišti a následně jim strojvedoucí dovolil vlak řídit. Čeká ho za to trest v práci a událost prošetřuje i policie. Podle organizátora je na zodpovědnosti každého týmu, jak výzvy splní.

Do kabiny řidiče se podařilo dostat dvěma dívkám z týmu Black Ginger, které se účastní cestovatelského závodu LowCost Race. Svým úspěchem se pochlubily 4. srpna na webu závodu.

„Z náplavky jsme vyrazily stopem, (samozřejmě), ale jako první jsme stoply metro. Pan řidič Martin nám ho dovolil i řídit. Takže první výzva řídit něco neobvyklého hotová za pár minut,“ napsaly dívky, které vystupují pod přezdívkami Jahu a Darja.

Podle organizátorů závodu jsou výzvy obecné a záleží na každém, jak k nim přistoupí. Účastníkům, kterým je často okolo dvaceti let, nechávají naprostou svobodu, čímž je chtějí naučit zodpovědnosti.

„Je to svobodný závod a vše je splnitelné legálně i morálně. Pro nás je důležité učit účastníky zodpovědnosti. Někteří zkoušejí, kde jsou hranice a my jim v tom nechceme striktně bránit. Pro každého jsou jinde a každý si je volí sám,“ řekl iDNES.cz organizátor závodu Miky Škoda.

„Jsem rád, že holky zkoušejí hranice, ale mnohem radši jsem, že se nikomu nic nestalo. Kromě porušení pravidel dopravce neměla událost další následky,“ dodal.

iDNES.cz žádal dívky o vyjádření, ty však neodpověděly.

Případem se už začala zabývat policie. „Na základě informací z médií se případem zabývají policisté z Prahy 1. Ti zjišťují, zda se dívky či strojvedoucí nedopustili protiprávního jednání,“ informoval policejní mluvčí Jan Daněk.

Vlastní šetření zahájil i Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP), podle kterého řidič vlaku porušil pracovní kázeň.

„Pasažéři ani bezpečnost provozu nebyla bezprostředně ohrožena, z hlediska norem a předpisů je však toto samozřejmě nepřípustné. Jedná se o selhání strojvedoucího a hrubé porušení pracovní kázně. Tento incident budeme řešit rychle a nekompromisně,“ uvedla mluvčí DPP Aneta Řehková.

Později mluvčí uvedla, že strojvedoucí obdrží upozorňující vytýkací dopis. Zároveň strojvedoucí instruktoři zintenzivní kontrolu kabiny řidičů.

Tým dívek Black Ginger v pondělí oznámil odstoupení od soutěže, kvůli smrti jiné z účastnic závodu. Čtyřiadvacetiletá Iva zemřela po pádu do  Krimmelského vodopádu v Rakousku (podrobnosti o tragédii zde). 

LowCost Race je závod pro dvojčlenné týmy, které cestují s omezeným rozpočtem po Evropě. Během cesty plní výzvy s různou bodovou hodnotou.

Autor: