VIDEO: Lovci blesků se podařilo na obloze natočit rudé skřítky

  13:00
Nebývale jasné nadoblačné blesky, které jsou lidským okem neviditelné, se podařilo zachytit lovci blesků Martinovi Popkovi z Nýdku na Frýdecko-Místecku. Říká se jim red spriters neboli rudí skřítkové. Vyfotit se mu tento jev podařilo již dříve, nyní jej i natočil.

Ze své pozorovatelny v obci u skokanských můstků zaznamenal Popek červené skřítky 11. června nad Chorvatskem a Slovinskem, a to díky vysoce citlivé kameře.

„V letošním roce považuji záběr i video za opravdu výjimečné. Ale bouřková sezona teprve začíná, možná je ještě nějaký lepší záznam atmosférických jevů překoná. Hlídám si radar a čekám na úkazy každý den,“ uvedl Popek s tím, že už mu kvůli fotografii volala i zahraniční média.

Čtyřiatřicetiletý muž nadoblačné blesky, které zůstanou na obloze přibližně jen setinu sekundy, před pár lety poprvé vyfotil jako jeden z mála lovců blesků na světě. Postupem času se vypracoval z amatéra na profesionálního pozorovatele Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd České republiky a patří mezi největší odborníky na vzácné bouřkové jevy u u nás.

„S dobrým vybavením se dají jevy zaznamenat až do vzdálenosti tisíc kilometrů. Ideálně se fotí nad mořem,“ vysvětluje Popek. 

Kromě červených skřítků má muž ve sbírce i fotky Elfů. V obou případech jde o druhy výbojů.

„Rekordní nadoblačné blesky, které pozorovatel zaznamenal, měly velikost 350 až 400 kilometrů. Před mnoha lety je například viděli piloti, ale nikdo jim to nevěřil. Přikládali to halucinacím ve vysokých výškách,“ zmíní pozorovatel.

Až v roce 1989 je zcela náhodně zachytili studenti v minnesotské prérii při testech CCD kamer, a tak byly definitivně uznány vědou. Díky rozvoji moderní CCD techniky je pak časem mohli začít pozorovat i amatéři.