Louny opraví dva cenné domy v Kotěrově kolonii a nabídnou je k pronájmu

  11:12
Radnice v Lounech se chystá opravit dva bytové domy s patnácti bytovými jednotkami za téměř 20 milionů korun. Ty jsou delší dobu nevyužívané a zdevastované. Patří do bloku zvaného osmidomy, který byl součástí zaměstnanecké kolonie pro dělníky z nedalekých železničních opraven.

Bytové domy č. p. 1070 a 1071 v lounské Husově ulici jsou chráněnou kulturní památkou. | foto: MAFRA

Bytové domy č. p. 1070 a 1071 v Husově ulici jsou chráněnou kulturní památkou. Kolonii, která je považována za první zahradní město v českém prostředí, vyprojektoval na začátku 20. století architekt Jan Kotěra.

Fotogalerie

Dnes mají budovy šedobílou fasádu a až na několik rozbitých oken vypadají zvenčí v dobrém stavu, ovšem uvnitř je situace zcela jiná. 

„V současné době jsou objekty odpojeny od rozvodů energií a vody. Kvůli delšímu neobývání došlo několikrát k neoprávněnému vniknutí a ničení vnitřního vybavení, momentálně jsou objekty v katastrofálním stavu,“ popsala vedoucí lounského odboru správy majetku Blanka Sunkovská s tím, že město plánuje opravit všechny byty.

V nebytových prostorách bude služebna strážníků

V jednom vchodě je šest a ve druhém devět bytů, nacházejí se tam také dva nebytové prostory. V nich chce město vybudovat služebnu strážníků. 

„Hlavní součástí stavebních úprav jsou dispoziční úpravy, výměna okenních a dveřních otvorů, oprava střešního trámu, opravy povrchů, doplnění schodišťového zábradlí, vytvoření sklepních kójí, rozvody elektroinstalace, datové a anténní rozvody, zdravotně technická instalace, nové plynové vytápění a vybudování nové služebny městské policie,“ uvedla Sunkovská.

Předpokládané náklady jsou 19 milionů korun, ale konečná cena vzejde z výběrového řízení, které právě probíhá. 

Pokud vše půjde podle plánu, stavební práce by měly začít na konci letních prázdnin. Hotové mají být na přelomu let 2019 a 2020. „Po rekonstrukci budou byty nabídnuty k pronájmu,“ dodala Sunkovská.

Autor: