Betlém se stovkami postav rozšířil skladatel Janáček i liška Bystrouška

  6:52,  aktualizováno  11:47
Ojedinělý betlém loštického řezbáře Jaroslava Beneše hostí nově další významnou moravskou osobnost. Beneš letos vyřezal figurku slavného hudebního skladatele Leoše Janáčka.

„K novým figurkám se vždycky snažím přidat něco, co souvisí s osobnostmi, které vyřezávám. K Janáčkovi se mi podařilo sehnat kousek dřeva z jabloně, kterou vysadil v Hukvaldech, a z tohoto dřeva jsem vyřezal houslový klíč,“ popisuje řezbář.

Dřevo mu poslali přímo z Hukvald, kde sice jabloň už před lety skáceli, ale dřevo z ní uschovali na památku skladatele.

Loštický betlém

Spolu s Janáčkem se objevila v betlémě také liška Bystrouška, která proslavila krajinu nedaleko Loštic a o níž Janáček napsal operu. Každý rok přibude v betlémě také jedna místní osobnost z Loštic. Tentokrát si Beneš vybral Františka Pelcla.

„Režíruje představení zdejších ochotníků. Dělá tak ohromnou práci pro loštickou kulturu,“ vysvětlil řezbář.

Unikátní dřevěné městečko, na němž řezbář pracuje od roku 1994, už obývají více než tři stovky postaviček slavných osobností i méně známých lidí. Noví obyvatelé mají za sousedy například vězně Jiřího Kajínka prchajícího z nedaleké mírovské věznice, hanáckého obra Josefa Drásala, litovelského zápasníka Gustava Frištenského či „tykadlového řidiče“ Romana Smetanu.

Autor: