Od rychlých řidičů na průtahu městem inkasuje Litomyšl 16 milionů ročně

  10:44
Rozhodnutí litomyšlských radních zavést úsekové měření na hlavním průtahu městem se ukázalo být trefou do černého. Z pohledu řidičů asi ne, ale inkasované peníze velmi prospívají městskému rozpočtu. Na pokutách totiž Litomyšl získává šestnáct milionů korun ročně, což není pro desetitisícové město málo.
Měření rychlosti na Jižní spojce v Praze. Ilustrační foto

(ilustrační snímek) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

„Náklady jsou asi dva a půl až tři miliony korun ročně,“ uvedl místostarosta Litomyšle Radomil Kašpar. Dodal, že během jednoho dne úsekové měření na třech místech v Litomyšli rozdá v průměru sto pokut.

Místní řidiči se už za rok a půl naučili měřenými úseky jezdit pomalu, pokuty tak dostávají hlavně ti, kteří Litomyšl neznají a nevšimnou si cedulí, které na měření upozorňují. 

„Opravdu jde o řidiče z celé země, od Šumperka po Karlovy Vary. Mám známé, kteří u silnice bydlí a strašně si to pochvalují. Hluk se podstatně snížil, už se tu nejezdí devadesátkou,“ uvedl starosta Daniel Brýdl.

Litomyšl chce úsekové měření v budoucnu rozšířit. Objevit by se mělo v ulici Zahájská, kde si lidé stěžují na rychlou jízdu bezohledných řidičů.

Další novinkou by měly být od dubna kamery na světelné křižovatce, které mají odradit řidiče od jízdy na červenou.