Litomyšl nabídne turistický manuál, který blíže seznámí s architekturou

  8:40
Po Brnu a Plzni bude Litomyšl třetím městem v Česku, které nabídne lidem do chytrých mobilů, tabletů či počítačů špičkového průvodce architekturou městem od počátku 20. století do současnosti.

Zámek Litomyšl | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Desetitisícová Litomyšl, rodiště skladatele Bedřicha Smetany či astronoma Zdeňka Kopala, dokazuje, že pokud jde o architekturu, je o několik kroků před ostatními městy. Nyní se zájemci dozvědí o památkách více.

V takzvaném Litomyšlském architektonickém manuálu bude do konce roku k dispozici pět tras, sto budov a padesát medailonů autorů. Ke každému domu nebude k dispozici jen pár vět, ale důkladný rozbor architektury včetně technických plánů, fotografií, ale i historie vzniku stavby či životní osudy majitelů a architektů. Městské galerie Litomyšl získala na projekt třistatisícový grant od ministerstva kultury.

„Všechny stavby jsou navedeny na takzvané stezky a každý, kdo bude mít zájem individuálně poznat Litomyšl, bude moci jít svoji trasu a seznamovat se s objekty, které mu třeba v první chvíli nepřipadaly zajímavé, ale díky webu zjistí, že jsou to stavby mimořádné kvality,“ uvedla ředitelka Městské galerie Litomyšl a vedoucí projektu Dana Schlaichertová.

Tím, že současní architekti zasahovali do budov v okolí zámku, objeví se v manuálu i renesance či baroko. K manuálu vyjde jen malá brožurka, vše podstatné bude na webu. Základ databáze bude tvořit interaktivní mapa Litomyšle, která umožní snadné vyhledávání objektů a plánování tematických procházek. Součástí profilů jednotlivých objektů budou i audionahrávky.

„Pokud budete mít smartphone, můžete se před objekt postavit a poslouchat výklad,“ uvedla Schlaichertová.

Texty budou přeložené i do angličtiny

První část by měla být hotová do Vánoc. „Máme za sebou většinu badatelské práce v archivech, tedy vyhledávání stavební historie budov, historických fotografií, soutěžních návrhů na budovy a tak dále. Napsány jsou také první desítky textů, které následně půjdou k jazykové korektuře a anglickému překladu. Tomu všemu ovšem předcházela méně kreativní, avšak nesmírně důležitá část, kdy jsme vyřizovali souhlasy majitelů a další povolení,“ uvedla Anna Šubrtová, která se dlouhodobě věnuje zpracování a studiu architektonické podoby Litomyšle.

I když Litomyšl hodně dbá na propagaci tamní architektury, jsou i zde v tomto ohledu neprobádaná témata. Hlavně pokud jde o stavební dějiny města ve druhé polovině 20. století. Díky manuálu se návštěvníci dozvědí například detaily a zajímavosti k výstavbě vertexového sídliště, Komenského náměstí i soukromé výstavbě ze 70. let.

„Pokud uspějeme s žádostí o grant na ministerstvu i příští rok, budeme v projektu pokračovat. Dokončíme další lokality ve městě a také ‚zahustíme‘ stávající okruhy o některé další stavby a doplníme medailony autorů,“ řekla Anna Šubrtová.

Díky cyklu pravidelných Procházek (s) městem, které galerie pořádá již druhým rokem, týmu autorů manuálu pomáhá řada dobrovolníků z řad pamětníků, milovníků umění a místních nadšenců.

„Moc těmto lidem děkujeme za pomoc, protože díky jejich ochotnému vzpomínání získáváme informace a obrazový materiál z rodinných archivů,“ dodala Dana Schlaichertová.