Nad referendem o litoměřické nemocnici visí otazníky, možná se zopakuje

  16:48
Více než polovina oprávněných voličů se v pátek zúčastnila historicky prvního referenda v Litoměřicích. Téměř 96 procent z nich hlasovalo pro zachování místní nemocnice ve výhradním vlastnictví státu, kraje či obce. Nyní však hrozí, že se referendum bude opakovat.

Litoměřická nemocnice - pohled z letadla. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Krajský soud v Ústí nad Labem využil zákonnou lhůtu a verdikt vydal až v pondělí po plebiscitu.

„Soud rozhodl, že město Litoměřice musí uspořádat referendum o nemocnici v příštím roce zároveň s volbami do krajského zastupitelstva,“ řekla mluvčí města Eva Břeňová.

Dále uvedla, že o tom, zda vedení města podá proti verdiktu kasační stížnost, se teprve bude rozhodovat.

„Při rozhodování soud nemohl přihlédnout k výsledkům referenda konaného dne 8. 11. 2019 na základě rozhodnutí Zastupitelstva města Litoměřice, a protože navrhovatel ve vztahu k této skutečnosti zůstal procesně pasivní, postupoval soud v souladu s právními předpisy a přistoupil k meritornímu posouzení věci,“ stojí v rozsudku, který včera obdrželo město i petiční výbor.

Podle města usnesení soudu nemá vliv na platnost a závaznost referenda z 8. listopadu. „Jednání města s Ústeckým krajem o začlenění litoměřické nemocnice pod Krajskou zdravotní (KZ) mohou probíhat,“ sdělila Břeňová.

Fotogalerie

Doplnila, že nestažení žaloby přípravným výborem vedení města považuje za úmyslné kladení překážky k převodu nemocnice pod KZ a znevážení výsledků úspěšného referenda.

„Chápu, že lidé nechtějí soukromého vlastníka. Nevidím ale důvod bránit se KZ. Kraj by nemocnici neodstěhoval, žádné oddělení nezrušil, rozpočet má asi třicetkrát vyšší než město Litoměřice,“ dodal místostarosta Karel Krejza.

Žalobu petiční výbor nestáhl na doporučení svých právníků

S pohledem vedení města se však neztotožňuje petiční výbor. „Podle výkladu právníků, se kterými jsme konzultovali různé možnosti a výsledek, je výklad úplně jiný, než jaký prezentují představitelé města,“ podotkla členka petičního výboru Lucie Horáková.

„Našemu právníkovi dal soud za pravdu v tom, co udělal předtím, a proto jeho názoru důvěřujeme i nyní,“ dodala Horáková.

Žalobu petiční výbor nestáhl vědomě. „Neudělali jsme to na doporučení našich právníků, protože stále ještě není vše právně ukončeno,“ vysvětlila Horáková.

„Podle našich právníků je páteční referendum platné. Vzhledem k tomu, že podobná situace jako u nás v republice ještě nenastala, je však velká otázka, co nyní bude následovat. Ještě čekáme na další informace, myslím si ale, že vždy existují právní cesty, jak situaci zvládnout, dohodnout a vyřešit,“ doplnila Horáková.