V Litoměřicích přibudou autobusy, budou zajíždět i na nová místa

  8:08
Nové nízkopodlažní autobusy, více spojů a navýšení počtu linek ze současných dvou na čtyři by od července mělo zkvalitnit městskou hromadnou dopravu v Litoměřicích. Radnice o tom jedná se společností Autobusy Karlovy Vary, která by v příštích deseti letech mohla tuto službu provozovat.

Nového dopravce se město snažilo najít dlouho. „Byl to docela problém, jelikož Litoměřice nejsou pro autobusové společnosti z hlediska délky tras a ujetých kilometrů příliš atraktivní,“ uvedl vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství Jan Jakub.

„Získání nového provozovatele je tedy po několika marných předchozích pokusech úspěšným krokem, ze kterého máme radost,“ dodal.

Od poloviny roku by se cestující litoměřickou hromadnou dopravou mohli dočkat dvou nových a tří zánovních autobusů, jež budou všechny plně nízkopodlažní a po celou dobu desetiletého provozu jejich stáří nepřekročí 60 měsíců. Současně se také zdvojnásobí počet linek.

Obyvatelům se tím víc zpřístupní místa, kam dosud městská hromadná doprava nezajížděla, jako například Mírové náměstí nebo obchodní zóny. 

„Zároveň má být u nových linek kratší doba jízdy. Předpokládáme, že nový provozovatel v Litoměřicích ujede asi 234 tisíc kilometrů ročně,“ doplnil Jakub.

Od května loňského roku funguje městská doprava v Litoměřicích bezplatně. Jízdné zdarma, které si klade za cíl snížit hustotu dopravy a exhalací ve městě, má platit i nadále.