Město chce akce bez záplavy kelímků, pivo bude ve vratných pohárcích

  7:52
Pivní slavnosti, jež se dnes konají na Mírovém náměstí v Litoměřicích, už nebudou jako v minulých letech provázet koše přetékající vyhozenými jednorázovými kelímky či dokonce kelímky odhozené na zem. Pivo se bude čepovat výhradně do vratných zálohovaných pohárků. Město si chce zkusit, jak to funguje.

(ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Litoměřice si chtějí vyzkoušet jeden ze způsobů, jak by šlo ve městě omezit nadměrnou spotřebu plastů, a pokud se osvědčí, zavedly by ho i na dalších akcích.

S nápadem přišla ředitelka Městských kulturních zařízení Věra Kmoníčková. Všech 27 přihlášených pivovarů vyzvala, aby nové nařízení respektovaly, nebo ať v opačném případě na slavnosti nejezdí.

„Vlastní kelímky tolerovány nebudou,“ prohlásila ředitelka, podle níž po minulých pivních slavnostech zůstalo neúměrné množství plastového odpadu. „Letos jsme se proto rozhodli, že pořídíme vratné kelímky, abychom tento odpad eliminovali,“ doplňuje Kmoníčková.

Iniciativu uvítal i místostarosta Karel Krejza. „Množství plastového odpadu při této akci výrazně ubude a využití vratných pohárků chceme postupně rozšiřovat. Musíme se chovat odpovědně k našemu životnímu prostředí,“ podotkl.

Pivní slavnosti 2018 jsou pilotní akcí, na níž si Litoměřice použití zálohovaných pohárků vyzkoušejí. Princip je jednoduchý. Hosté za ně zaplatí u stánku zálohu 50 korun, při dočepování piva jim obsluha vymění kelímek za čistý, a když pohárek vrátí, zálohu dostanou zpět.

Lidé si většinou nemění pohárek po každém pivu

„Kelímky na tuto akci máme zatím jen půjčené, pokud se to osvědčí, plánujeme zakoupit vlastní,“ sdělila Kmoníčková s tím, že je zajištěno celkem 15 tisíc pohárků. 

„Firma, od které si je půjčujeme, nám na základě vlastních zkušeností poradila, abychom pořídili tři a půl kelímku na hlavu, neboť řada lidí si je nevyměňuje po každém pivu,“ poznamenala ředitelka.

V minulém roce se litoměřických pivních slavností zúčastnilo 4,5 tisíce lidí a vyčepovalo se na nich okolo 12,5 půl tisíce litrů piva.

„Nebylo to však všechno jen do plastu. Řada lidí si koupila sklo a někteří dokonce přišli s předloňským půllitrem. Lidé se učí být ekologičtí,“ poznamenala ředitelka litoměřických kulturních zařízení.

Právě skleněné pohárky se v roce 2016 staly prvním ekologickým krokem k omezení plastového odpadu na slavnostech. 

„Začali jsme prodávat třetinky a půllitry s logem slavností. Lidé si je mohou koupit za 120 korun a ponechat jako suvenýry, protože každý rok je máme s jiným potiskem,“ upozorňuje Kmoníčková. 

Na které další akce se bude zákaz jednorázových plastových kelímků vztahovat, zatím není jasné. „Toto je první akce, teprve po vyhodnocení se rozhodneme, jak budeme postupovat dále,“ dodává Kmoníčková.