Jesenické lázně přežily svou smrt, startují třetí sezonu úspěšné obnovy

  4:56
Ještě před pár lety se zdálo, že Schrothovým léčebným lázním v Lipové-lázních na Jesenicku odzvonilo. Čtyři roky zůstaly zavřené poté, co předchozí vlastník zkrachoval. Teď zde ovšem začíná už třetí sezona po jejich znovuoživení.

Lázně Dolní Lipová | foto: Wikimedia Commons, Gorics

Současný majitel, společnost Clitia, neudržované a zchátralé lázně znovu zprovoznil a ústav s téměř dvousetletou tradicí už žije klasickým lázeňským životem. Opravy a modernizace se dočkala řada budov a rekonstrukce dalších se chystá.

„Musím přiznat, že po mnoha marných pokusech insolvenčního správce o prodej, jsme už nevěřili, že lázně ožijí. Znovu tady máme místo, kterým se můžeme pochlubit turistům,“ pochvaluje si starosta Lipové Lubomír Žmolík.

Lázně už mají dvě stě lůžek. „Po rekonstrukci připravujeme otevření už sedmé ubytovací budovy, kterou je vila Hela,“ uvedl jednatel lázní Michal Dyntera.

Vila je až na drobné detaily k nerozeznání od původní stavby zvěčněné na historických fotografiích.

„Lázeňské objekty sice nejsou památkově chráněné, ale my se k nim chováme tak, jako by byly,“ řekl Dyntera.

Ani rekonstrukcí Hely navíc obnova areálu nekončí. „Loni jsme koupili hotel v blízkosti lázní, protože k lázeňskému životu kdysi neodmyslitelně patřil. Nyní připravujeme jeho rekonstrukci,“ popsal.

Chystá se oprava hotelu, nový recepční pavilon i parkoviště

Kromě toho se připravuje projekt nového recepčního pavilonu. „Vznikne z lázeňské budovy Slezský dům a zimní kolonády. Máme koncept propojení těch dvou budov. Kolonáda potom bude sloužit pro větší akce nebo také jako tělocvična. Ve spojovací části bude kavárna,“ nastínil Dyntera.

Brzy se změní i parkování, při němž auta stojí různě po areálu kvůli chybějícímu centrálnímu parkovišti.

„To vznikne v blízkosti nového recepčního pavilonu. Chceme vozy dostat pryč z prostoru lázní, aby si návštěvníci mohli náš nádherný park opravdu užít a nemuseli se proplétat mezi auty,“ řekl šéf lázní.

Do Lipové se vedle nových pacientů vracejí zpět i pacienti, kteří tam před nuceným uzavřením jezdili i desítky let.

„Mnozí už v době, kdy jsme lázně koupili a začali s opravami, volali a ptali se, kdy otevřeme. Hodně se jich už za uplynulé dvě lázeňské sezony vrátilo,“ podotkl Dyntera.