Sezona skončila. U Lipna plánují sjezdovku, na Zadově nádrž a zázemí

  17:12
Vydařená lyžařská sezona na jihu Čech definitivně skončila, když se o víkendu zastavil vlek na Monínci. Velké areály ale už teď myslí na budoucnost. U Lipna chystají novou trať, na Zadově letos chtějí vybudovat nádrž na vodu na zasněžování a za další rok budovu se zázemím pro lyžaře.

Sjezdovky u Lipna v průběhu letošní sezony přilákaly 180 tisíc lidí | foto: Skiareál Lipno

Dvanáct kilometrů sjezdovek, tisíce lyžařů. Stávající podoba největšího zimního střediska na jihu Čech, kterým je Skiareál Lipno, už nestačí, jeho provozovatelé mají další plány. V těchto dnech oznámili záměr stavby další sjezdovky, do budoucna se chystají rozšířit areál ze současných 68 na 105 hektarů.

Nová sjezdovka pojmenovaná Střecha-sever zabere 4,6 hektaru půdy, z toho 0,8 hektaru hospodářského lesa. Trať povede průsekem o délce 350 a šířce 40 metrů. Dlouhá bude 1,1 kilometru a nebude tak prudká jako sousední Střecha. Začátek však budou mít společný u horní stanice stejnojmenné lanovky. Nová sjezdovka však povede více vlevo.

Zima byla nadprůměrná

Podle oznámení, které podal jednatel společnosti Lipno servis Karel Karas, je důvodem stavby pohodlnější a bezpečnější lyžování, než nabízejí současné možnosti. Lyžaři se totiž ve špičkách kumulují hlavně na vrcholu Kramolína, kde končí dvě čtyřsedačkové lanovky.

Tuto sezonu, která u Lipna trvala 116 dní, lyžovalo na tamních svazích 180 tisíc lidí. „Byla to jedna z lepších zim, ve srovnání s těmi posledními je určitě nadprůměrná,“ uvedl mluvčí areálu Vojen Smíšek a dodal, že rekordní zápisy zaznamenala lyžařská škola. Během zimy se zde vystřídalo více než 180 instruktorů, což je nejvíce v historii, ti učili lyžovat celkem 13 tisíc dětí.

„Protože se soustředíme na rodiny s dětmi, snažíme se z bezpečnostních důvodů snížit na některých exponovaných místech hustotu lyžařů. Projekt zatím připravujeme, letos určitě stavět ještě nebudeme. To platí i pro další záměry, které se objevily v projektu,“ uvedl projektový manažer firmy Václav Meškan.

Kromě úpravy koridoru pro trať si stavba vyžádá také posunutí a prodloužení lanové dráhy Střecha o 140 metrů. Díky tomu budou delší i dvě sjezdovky Střecha a Pánská, které k ní směřují. S tím souvisí i rozvedení inženýrských sítí včetně energie a vody pro zasněžování.

Na Zadov přijelo 106 tisíc lyžařů

Právě spotřeba vody pro zasněžování sjezdovek je v poslední době terčem kritiky ochránců životního prostředí a vodohospodářů.

Lipenský areál čerpá vodu z přehradní nádrže. Podle posudku o vlivu stavby na životní prostředí, který společnost předkládá Krajskému úřadu Jihočeského kraje, je spotřeba vody zanedbatelná. V případě rozšíření sjezdových tratí na cílovou rozlohu 105 hektarů by umělé zasněžování představovalo sezonní odběr 424 tisíc hektolitrů vody, což je asi 0,14 procenta kapacity přehrady.

K oznámení záměru stavby se teď může vyjadřovat veřejnost a instituce. Ty byly zatím k předchozím projektům modernizace lipenského areálu shovívavé. Připomínky měla jen oblastní Česká inspekce životního prostředí, která upozorňuje na to, že v těchto případech převažuje zájem rekreačního byznysu nad zachováním původní přírody a krajiny.

Se sezonou je spokojený i ředitel Lyžařského areálu Zadov Luděk Sáska. „Přálo nám počasí, dobře jsme se připravili na vánoční prázdniny a lednovou oblevu jsme přečkali. Dlouho byly v provozu i Nové Hutě, kde není technické zasněžování, a jednosedačka na Churáňov jela rekordních šedesát dní,“ konstatoval Sáska a dodal, že za sezonu se v areálu vystřídalo 106 tisíc lyžařů, což je druhé nejvyšší číslo v historii střediska.

Na Monínci jeli 165 dní

I na Zadově chystají velké změny. „Chtěli bychom letos udělat novou nádrž na vodu pro zasněžování, která pojme 23 tisíc kubíků, čímž bychom měli zásoby na celou zimu,“ vysvětlil Sáska.

V létě 2019 plánují na Zadově vybudovat u dolní stanice lanovky na Kobyle multifunkční budovu, kde bude restaurace, zázemí pro lyžařskou školu i půjčovna vybavení.

Na Monínci na Táborsku ukončili sezonu o něco později. Mohli si to dovolit díky technologii snowfactory, která vyrábí sníh i v teplotách vysoko nad nulou.

„Sezona byla průměrná, trvala 165 dní od 26. října do 8. dubna. Za tu dobu se u nás vystřídalo kolem 90 tisíc lidí. Hodně nám uškodila lednová obleva. Loňská zima byla lepší,“ prohlásil šéf střediska Jaroslav Krejčí.

Na Monínci letos přestěhují výukový park lyžařské školy, který zůstane u dolní stanice lanovky, ale bude na třikrát větším prostoru než dosud. A začnou s postupnou obměnou sněžných děl.