Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidstvo je v kosmu už 60 let!

  9:35
4. října 1957 večer moskevského času vypustil tehdejší Sovětský svaz první umělou družici Země zvanou Sputnik. Sověti start původně plánovali až na 6. říjen, báli se ale, že by je mohli Spojené státy na poslední chvíli předstihnout. Nakonec uspěli a především západní svět byl v šoku.

Tůůdle. Sovětský svaz ukázal USA dlouhý nos. Vtip z titulní strany Mladé Fronty 8.10.1957. | foto: Mladá Fronta

Rádiu Impuls to potvrzuje Jan Šifner z pražské Hvězdárny a planetária ve Stromovce. „Pokud jde o média, ta to brala jako WOW událost. Zděšení to přineslo spíše americkým generálům a západním stratégům. Bylo to totiž jasné poselství ve smyslu – teď jsme vypustili družici a příště jsem schopní poslat bombu! Bude-li to nutné… K tomu ale naštěstí nikdy nedošlo. Výzkum vesmíru je specifická záležitost, I přesto, že se Rusové a Američané v jiných oblastech zrovna nemusejí, ten vesmír je skutečně pro celé lidstvo.“

Sovětský svaz své tempo udržel ještě do poloviny 60.let minulého století. Měl prvního kosmonauta, první kosmonautku a prvního člověka mimo kosmickou loď. Na Měsíci už byli jako první Američané. Sputnik 1 pracoval na oběžné dráze tři týdny. V atmosféře nakonec shořel v lednu 1958.

Celý rozhovor si můžete poslechnout ze zvukového záznamu níže:


Autor: