Lidé v muzeu uvidí unikát, první písemnost s Ostravou

  8:56
Závěť biskupa Bruna, dvě petřkovické venuše, jediný a jedinečný mamutí kel, unikátní nálezy mincí a desítky dalších mimořádných exponátů uvidí návštěvníci výstavy Ostrava nevídaná. Koná se v Ostravském muzeu jako součást oslav 750 let Ostravy a přístupná bude od pátku.

Ředitelka Archivu města Ostravy Blažena Przybylová. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Slavnostní vernisáž se odehraje už ve čtvrtek v 17 hodin. Na zahájení a ještě několik dalších dní bude v Ostravě k vidění nejcennější dokument - závěť olomouckého biskupa Bruna z roku 1267. Právě tady se jméno Ostrava poprvé vyskytuje.

„Vystavíme řadu originálů. Hned na začátku závěť biskupa Bruna, v červnu bude v rámci výstavy k vidění originál Petřkovické venuše, a to zdaleka není všechno,“ říká ředitelka Ostravského muzea Jiřina Kábrtová.

Výstava se skládá ze šesti částí, které mapují nejen dlouhou historii osídlení místa až po současnost, ale také se soustředí na atributy, jež Ostravu charakterizují. V každé sekci je vystaveno několik předmětů, které bude mít veřejnost možnost vidět vůbec poprvé.

„Ostrava má bohatou a úspěšnou minulost, na kterou můžeme být právem hrdí. Výstava nás seznámí s milníky cesty k ‚její velikosti‘, jak je uvedeno v dovětku jejího názvu. A zároveň přispěje k oslavě výročí první písemné zmínky o Ostravě,“ říká primátor Tomáš Macura.

Málokteré město se může pochlubit osídlením sahajícím do doby paleolitu jako Ostrava. Tuto dobu připomíná sekce Ostrava nejstarší. Zahrnuje zejména nálezy z návrší Landek. Například takzvanou druhou petřkovickou venuši z doby před 25 tisíci lety či obrovský mamutí kel, nalezený nedávno v řece Odře.

Kel bude vystaven pro veřejnost poprvé. Stejně tak lidé poprvé uvidí jednu ze dvou antických mincí nalezených na jejich území. Výstava potrvá do 2. června, kdy se symbolicky spojí s Festivalem v ulicích.