Liberecký kraj zve k účasti na Dnech lidové architektury 2018 majitele památek

  14:24
Vybrané stavby lidové architektury typické pro Liberecký kraj budou moci lidé navštívit již počtvrté v rámci Dnů lidové architektury, které se konají v letošním roce o víkendu 21. – 22. července 2018. Pro návštěvníky budou připraveny doprovodné programy ve formě komentovaných prohlídek, ukázek tradičních řemesel, divadelních představení či vystoupení folklorních souborů.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

„Tímto bychom chtěli oslovit vlastníky nově zrenovovaných lidových staveb na území Libereckého kraje, kteří by měli zájem se do této akce v letošním roce zapojit. K akci se připojí i majitelé objektů, které byly zpřístupněny v minulých letech a se kterými jsme navázali spolupráci, např. Beranův hostinec v Trávníčku na Českodubsku, který již nyní připravuje bohatý program,“ vyzývá ke spolupráci vlastníky památek Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Přihlášku na letošní ročník naleznou zájemci na webových stránkách Libereckého kraje, odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu v sekci aktuality https://kultura.kraj-lbc.cz/page412/aktuality.

„Dny lidové architektury letos pořádá Liberecký kraj už popáté. První ročník jsme pořádali v roce 2014, jako reakci na Rok lidové architektury z předchozího roku, který se konal k příležitosti 200. výročí narození Jakuba Bursy, slavného zednického mistra staveb tzv. jihočeského baroka. Návštěvnický ohlas byl mimořádné velký, a tak jsme se rozhodli organizovat akci zaměřenou na lidovou architekturu každoročně,“ informuje Květa Vinklátová.

Cílem celé akce je přitáhnout pozornost široké veřejnosti k lidové architektuře Libereckého kraje, která je specifická a jistě stojí za pozornost, stejně tak aktivity s ní spojené, jako jsou ukázky řemesel nebo lidové tradice.

Celostátní zahájení proběhne v nově zrestaurované národní kulturní památce – Dřevěnce v malebném městě Královéhradeckého kraje Úpici. Slavnostní zahájení Dnů lidové architektury v Libereckém kraji se uskuteční 21. 7. 2018 v Beranově hostinci v Trávníčku. Ústředním motivem je 100 let od vzniku Československa. Spolek Dubáci připravuje odpoledne plné zábavy, například výstavu Českodubsko na historických fotografiích Petra Matouška, přednášku PhDr. Vladimíry Jakouběové, scénku s Antonínem Beranem a císařem pánem, vystoupení Horaček a další.