Za siluetu Ještědu zaplatí kraj dědicům práv sto tisíc. Vyhne se sporům

  6:42
Siluetu symbolu kraje - horského hotelu na Ještědu, mají v logu kluby i firmy, přitom často netuší, že tím porušují autorská práva vlastníků. Řada z nich totiž nemá uzavřené smlouvy s dědici práv po architektu Karlu Hubáčkovi. Liberecký kraj se chce problémům s využitím Ještědu vyhnout. Proto s dědici uzavře pětiletou licenční smlouvu.

Symbol Libereckého kraje, horský vysílač Ještěd. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Po celou dobu bude moci za jednorázovou platbu sto tisíc korun bez daně používat ke své propagaci vyobrazení stavby kresbou, malbou, grafikou, fotografií nebo filmem.

„Vzhledem k tomu, že jde o hlavní dominantu kraje, jsem velmi rád, že se nám podařilo s vlastníky autorských práv tuto víceletou smlouvu domluvit. Věcí, kdy my požíváme vyobrazení Ještědu, je celá řada. Nemusíme tedy při každém zobrazování Ještědu řešit jednotlivé případy užití,“ zhodnotil výsledek jednání a připravenou licenční smlouvu hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Pro kraj se jedná o důležitý krok, neboť Ještěd používá při propagaci různých aktivit i sebe sama často. „Jsme rádi, že jsme se s dědici dohodli na způsobu užívání, který bude v souladu s autorským zákonem a zároveň budeme moci nadále propagovat neodmyslitelnou dominantu kraje,“ doplnila krajská radní Květa Vinklátová.

„V tuto chvíli je tato problematika velice aktuální, protože zrovna připravujeme plakát na zářijové Oslavy Ještědu, kde samozřejmě Ještěd nemůže chybět,“ doplnila radní Vinklátová.

Před lety se kvůli porušeným autorským právům dostali do potíží například železniční modeláři ve smíchovském Království železnic. Kvůli tomu, že vypršela roční licenční smlouva a majitelé modelu se s dědici autorských práv nedohodli na nové, musel z části modelu věnovanému Libereckému kraji hotel a vysílač Ještěd zmizet.

Kvůli zpodobnění hotelu na Ještědu bez licence už skončily i některé firmy u soudu. Například pražská společnost Boheminium Modely, jež v Mariánských Lázních provozuje park s věrnými replikami stavebních památek, měla podle rozsudku vrchního soudu před lety zaplatit 120 tisíc korun.

Autor: