Vítr odnesl střechu internátu v České Lípě, hasiči evakuovali 36 dětí

  9:10
Silný vítr odnesl v noci střechu z internátu v České Lípě. Hasiči museli děti evakuovat do Zákup. V Libereckém kraji zatím vyjeli k více než 240 zásahům. Zaměstnaly je především stromy, které spadly na dráty vysokého napětí, a poškozené střechy domů.

Asi nejtěžší práci měli hasiči v českolipské Havlíčkově ulici, kde poryvy větru strhly celou střechu internátu. 

„Hasiči střechu zajistili a evakuovali z budovy celkem 36 dětí, které převezli do obce Zákupy, kde bylo zajištěno náhradní ubytování,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Daniel Mlčoch.

Silný vítr utrhl plechy a izolační krytinu. „Část střechy nad jídelnou, která se opravovala loni, je v pořádku. Vítr však odfoukl část střechy nad domovem mládeže a pedagogicko-psychologickou poradnou,“ přiblížil mluvčí Libereckého kraje Filip Trdla. Výše škody zatím není vyčíslena.

Děti se ráno vrátily pro věci. Některé pak šly do školy, některé domů. 

„Nyní jednáme s rodiči a ředitel se snaží zajistit ubytování v domově mládeže v Novém Boru. Dále pokračují zabezpečovací práce a zajištění okolního prostranství. Jsou tam i polámané stromy a řeší se překrytí budovy, aby do ní nepršelo. V přilehlé ulici je omezený provoz,“ dodal Trdla.

Kraj v současné době zjišťuje rozsah škod. „Peníze na opravu máme a můžeme je vyčlenit z hospodářského výsledku,“ řekl náměstek hejtmana Petr Tulpa.

Hasiči měli ale hodně práce i jinde v kraji. V Kryštofově Údolí v neděli krátce po osmé hodině večer odstranili ze silnice celý altán, který silný vítr odnesl ze zahrady. Po jeho odklizení museli ještě rozřezat a odvézt spadlý strom.

Na silnici I/35 ve směru z Liberce na Turnov vítr převrátil návěs za kamionem. Ten zablokoval celou silnici a hasiči museli postavit návěs zpět na kola vlastními silami. Řidič vyvázl z nehody bez zranění.

Fotogalerie

Celkem měli hasiči v kraji za noc zhruba 240 výjezdů. „V drtivé většině případů odstraňovali stromy popadané na silnice, na dráty elektrického vedení či budovy. Vítr taktéž strhával střechy, plechy a bral s sebou skoro vše, co nebylo upevněno,“ dodal Mlčoch.

Vítr nešetřil ani umělecká díla . V Liberci na Králově háji shodil sochu Sedící rodina z roku 1961, kterou vytvořil Jan Solovjev z těžkého kovu. Socha spadla jen kousek od zaparkovaného vozu.

Autor: