Sucho vysává řeky i potoky, lidé z nich přesto kradou vodu

  12:20
Ačkoliv Liberecký kraj stejně jako zbytek republiky zachvátila vlna ničivého sucha a úmorných veder, která vysává řeky a potoky, někteří lidé vodu z nich kradou. Krajská pobočka České inspekce životního prostředí již řeší dva hříšníky, kteří odebrali více vody z řek, než měli povoleno.

S nedostatkem vody se potýká i vodopád na Černém potoce. | foto: Lucie Čechová

Do častějších kontrol nelegálního odběru se pouští i radnice a obecní úřady na Českolipsku, kde až do odvolání platí zákaz odběru povrchových vod.
Krajští inspektoři zjistili pochybení u dvou vodních elektráren v regionu.

„Provedli jsme kontroly a na jejich základě budou zahájena řízení. Jelikož případy zatím běží a není v nich pravomocně rozhodnuto, nemůžeme zatím blíže specifikovat, o koho šlo,“ uvedla ředitelka oblastního inspektorátu Hana Kolářová.

Pokuty mohou být statisícové

Uvedla však, že v případě nelegálního odběru vody pro elektrárnu se mohou pokuty vyšplhat až na statisíce korun.

„Počítá se to od metru krychlového, který se odčerpá navíc nad povolení. Jde o dvacet pět až padesát korun za kubík. V minulosti jsme za nepovolený odběr udělili i pokutu ve výši milion a půl korun,“ doplnila Kolářová.

Ředitelka upozornila, že kromě podnětů o ilegálním čerpání vody pro vodní elektrárny, dostává inspekce také hodně stížností na úhyn ryb kvůli nedostatku vody v řekách a potocích.

„Ty ryby se udusí, protože je málo vody a tudíž málo kyslíku v ní. Navíc ve vodě mohou být i nějaké látky, které když jsou hodně naředěny vodou, nejsou pro rybí populaci nebezpečné, pokud ale stav vody výrazně klesne, což se kvůli současnému extrémnímu suchu stává, ty toxické látky nejsou již tak naředěné a živočichy mohou ohrozit. Tyto případy máme po celém kraji,“ vysvětlila Kolářová.

Z kanalizace tryskají splašky do řeky

Kromě odběrů vody načerno a úhynu ryb, řeší inspekce také problémy s kanalizacemi.

„Zaznamenali jsme, že když přijde prudký přívalový déšť, tak vypláchne takzvané oddělovací části kanalizací. Jednoduše řečeno, kanalizace ten nápor nepojme a tryskají zní splašky rovnou do řeky. Přívalový déšť po extrémním suchu je zkrátka velký náraz na kanalizační systémy,“ dodala krajská ředitelka.

Kontroly probíhají také na Českolipsku, kde na řadě míst platí již přes měsíc zákaz odebírání vody z potoků a řek. Například na Novoborsku nesmí lidé brát vodu ze třinácti toků. Nařízení platí v regionu třeba pro rybníky Boberský, Dobranovský, Krompašský, Kamenický, Kunratický, Rousínovský nebo Šenovský potok a řeky Šporka a Svitávka. Vodu z toků nesmí lidé využívat na zalévání zahrad a sportovišť, nesmí si s ní napouštět bazény nebo třeba omývat auta.

Zatím tady ale vodohospodářský úřad žádné porušení nařízení neregistruje. „Zatím nemáme hlášeno žádné porušení vyhlášky. Kontroly ale probíhají ve spolupráci s místní rybářskou organizací a jejich rybářskou stráží. Děláme to proto, že by úředníci z odboru životního prostředí všechno nestíhali,“ vysvětlil mluvčí českolipské radnice Václav Šámal.

Pokud by někdo zákaz odběru povrchových vod porušil, může obdržet až padesátitisícovou pokutu.

„Tu jsme ale zatím neukládali, ani v minulosti. Pokud došlo k nějakým porušením, šlo obvykle o nedopatření a řešilo se to domluvou. Toky kontrolujeme spíše nahodile,“ uvedla nedávno vedoucí odboru životního prostředí novoborské radnice Jitka Kopčáková.

Sucho v Česku může za nedostatek vody v řekách, řekl bioklimatolog v Rozstřelu (05/2018)

Autor: